ASTM D4833 Geomembranların ve İlgili Ürünlerin İndeks Delinme Direnci için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D4833 Geomembranların ve İlgili Ürünlerin İndeks Delinme Direnci için Standart Test Yöntemi

EUROLAB laboratuvar ASTM D4833 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM D4833 standardı, geomembranların ve ilgili ürünlerin indeks delinme direncini ölçmek için kullanılır. Test yönteminin kullanımı, bazı dokuma geotekstilleri veya geonetler ve geogridler gibi büyük açıklıkları olan ilgili ürünleri test etmek için uygun olmayabilir.

ASTM D4833 Geomembranların ve İlgili Ürünlerin İndeks Delinme Direnci için Standart Test Yöntemi

Geotekstil ve geotekstil ile ilgili ürünlerin D6241 Test Yöntemi kullanılarak test edilmesi önerilir.

ASTM D4833, toprak içinde kalan kayalar ve taşlar gibi keskin nesnelerin delinme mukavemetini değerlendirmek için kullanılır. Bu test tipik olarak tarım endüstrisinde kullanılan jeo-tekstiller üzerinde gerçekleştirilir. Jeo-tekstiller, arazi ıslah projelerinin yanı sıra otoyol ve yol yapımında da kullanılmaktadır. Malzeme, bir bariyeri korumak ve şiddetli yağmur sırasında toprağın yıkanmasını önlemek için kullanılır.

Pahlı probun kumaşla tam olarak nerede temas ettiğine bağlı olarak bu testte bazı küçük değişkenlikler vardır. Bu nedenle ASTM D6241 genellikle yedek olarak kullanılır ve daha geniş bir 50mm yuvarlak delinme uygulaması içerir. Benzer özellikleri karakterize etmeye çalışan diğer delinme testleri, ASTM D3787 veya ASTM D6797 altındaki top patlaması testidir.

Bu yordam için iki anahtar öğe vardır. Birincisi, 45 derece eğimli veya pahlı kenarlı diamaterde 8 mm olan delinme uygulamasının geometrisidir. İkincisi, sıkma jig'indeki açık deliğin boyutudur.

Sıkma jig ve delinme uygulaması bir paket olarak mevcuttur. Test makinesinin üst ve alt kısmına takmak için standart bir 1,25 inç veya 5/8" adaptör kullanırlar. Testin gerçekten tam delinme elde edebilmesi ve uygun hesaplamaların yapılabilmesi için kullanıcının yeterli kapasiteyi önceden belirtmesi hayati derecede önemlidir.

Çoğu delinme testinde yaygın olan birkaç hesaplama vardır. Bunlar, aynı tip numunenin birden fazla örneğinde tepe yükünün ortalaması olan ortalama delinme stength'ini içerir. Tekstiller dokuma katılıklarına göre düzgün olmadığı için ortalama alınmalıdır. Diğer hesaplamalar, testler arasındaki değişkenlik ve sapma etrafında ortalanır.

SI birimlerinde veya inç-pound birimlerinde belirtilen değerler standart olarak ayrı olarak kabul edilmelidir. Her sistemde belirtilen değerler mutlaka tam eşdeğer değildir; bu nedenle, standarda uygunluğu sağlamak için her sistem diğerinden bağımsız olarak kullanılacak ve iki sistemden değerler birleştirilmeyecektir.

Bu standart, kullanımıyla ilgili varsa tüm güvenlik endişelerini ele almak için değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevresel uygulamaları belirlemek ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, geomembranların ve ilgili ürünlerin indeks delinme direnci için standart test yöntemi hizmetleri vermektedir. ASTM D4833 standardı kapsamında test hizmeti almak için EUROLAB ile iletişime geçin.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp