ASTM D4966 Tekstil Kumaşların Aşınma Direnci için Martindale Aşınma Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D4966 Tekstil Kumaşların Aşınma Direnci için Martindale Aşınma Test Yöntemi

ASTM D4966 testi, Martindale aşınma test cihazı kullanılarak tekstil kumaşlarının aşınma direncinin belirlenmesini kapsar. Her tür kumaş bu yöntemle test edilebilir, ancak hav derinliği 0,08 inçten (2 mm) fazla olan kumaşlarda zorluklar ortaya çıkabilir.

ASTM D4966 Tekstil Kumaşların Aşınma Direnci için Martindale Aşınma Test Yöntemi

Martindale aşınma testi, tekstil ürünlerinin Martindale standart sistemine göre test edilmesini ifade eder ve test yoluyla kumaşın aşınma direncini test eder. Aşınma direnci, kumaşın diğer malzemelerle tekrarlanan sürtünme sürecinde diğer malzemelere karşı direncini ifade eder. Boncuklanma direnci, tekstil ürününün dayanıklılığını ve uygulama etkisini doğrudan etkileyen önemli bir kalite indeksidir. Martindale aşınma test cihazı, kumaşın aşınma ve boncuklanma direncini test etmek için kullanılır.

Yaygın olarak boncuklanma veya taber aşındırıcı olarak adlandırılan Martindale Aşınma Test Cihazı, aşınma direncini belirler. Dokuma ve yün karışımlı kumaşlar, örme ve dokumasız kumaşların basınç altında öğütme testlerinin yapılmasına olanak sağlar.

Martindale aşınma test cihazı, en popüler düz aşınma test cihazlarından biridir. Ayrıca boncuklanma eğilimini test etmek için kullanılır. Numune, sürekli değişen yönlerde belirli bir basınçta bir aşındırıcıya (genellikle aşındırıcı bir kumaşa) sürtülür. Sürtünme, önceden belirlenmiş bir döngü sayısı için devam ettirilir, ardından kütle kaybı ve görünümdeki değişiklik belirlenir. Ayrıca önceden belirlenmiş bir son noktaya ulaşılana kadar da devam ettirilebilir.

İnç-pound birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Parantez içinde verilen değerler, yalnızca bilgi amaçlı sağlanan ve standart olarak kabul edilmeyen SI birimlerine matematiksel dönüşümlerdir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM D4966 Tekstil Kumaşların Aşınma Direnci için Martindale Aşınma Test Yöntemi kapsamında test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp