ASTM D5035 Tekstil Kumaşların Kopma Kuvveti ve Uzaması için Standart Test Yöntemi - Şerit Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D5035 Tekstil Kumaşların Kopma Kuvveti ve Uzaması için Standart Test Yöntemi - Şerit Yöntemi

EUROLAB laboratuvar ASTM D5035 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM D5035 standardı, çoğu tekstil kumaşının kopma kuvvetini ve uzamasını belirlemek için kıvrılmış şerit ve kesilmiş şerit test prosedürlerini kapsar. Islak test için hazırlık yapılır. Rulolu şerit testi dokuma kumaşlara, kesme şerit testi ise dokunmamış kumaşlara, keçeli kumaşlara ve daldırılmış veya kaplanmış kumaşlara uygulanabilir.

ASTM D5035 Tekstil Kumaşların Kopma Kuvveti ve Uzaması için Standart Test Yöntemi - Şerit Yöntemi

Bu test yöntemi, örme kumaşlar veya yüksek streç (%11'den fazla) olan diğer tekstil kumaşları için önerilmez.

Test numunesi bir çekme test makinesine sıkıştırılır ve numune kırılıncaya kadar kuvvet uygulanır. Test numunesinin kopma kuvveti ve uzaması için değerler, makine terazilerinden, kadranlardan, otografik kayıt çizelgelerinden veya test makinesiyle arayüzlü bir bilgisayardan elde edilir. Test yöntemi, dört tip numune ve üç alternatif tip test makinesi kullanarak kumaş çekme testleri gerçekleştirme prosedürlerini açıklar.

Rulolu şerit prosedürü, belirli bir kumaş genişliğini kırmak için gereken kuvvetin belirlenmesine uygulanabilir. Dokuma kumaşlar üzerindeki kopma kuvveti bilgisi, kumaştaki ipliklerin etkin mukavemeti ile dokunmamış aynı sayıdaki aynı ipliklerin birleşik mukavemetinin karşılaştırılması için özellikle yararlıdır. Numunenin genişliği boyunca 20'den az ipliğe sahip kumaşlar için prosedür önerilmez. 25 mm (1 inç) şerit ile numune başına 20 iplik genişliği elde edilemezse, 50 mm (2 inç) şerit kullanılmalıdır. Genel olarak, 50 mm (2 inç) numune için gözlemlenen kuvvet, 25 mm (1 inç) numune için gözlemlenen kuvvetin iki katı değildir ve sonuçlar 50 mm'de gözlemlendiği gibi rapor edilmelidir (2 inç) 25 mm'ye (1 inç) kadar matematiksel ayar olmadan şerit. Bir kumaş kolayca çözülemiyorsa, ya bir kesme şeridi ya da tutma prosedürü kullanın.

Bu test yöntemindeki yırtmaçlı şerit testi, dokuma tekstil kumaşlarının ticari gönderilerinin kabul testi için tatmin edici olarak kabul edilir, çünkü yöntem, ticarette kabul testi için yaygın olarak kullanılmıştır. Aynısı keçeli veya dokumasız tekstil kumaşlar için kesme şerit testi için de geçerlidir. Yöntem, yüksek esneme özelliğinden dolayı örme kumaşlar için önerilmez.

Bu test yöntemi, hem inç-pound birimlerinde hem de SI birimlerinde değerleri gösterir. İnç-pound birimleri, Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanılan geleneksel birimler için teknik olarak doğru addır. SI birimleri, Uluslararası Birimler Sistemi olarak bilinen metrik birimler sisteminin teknik olarak doğru adıdır. Kabul edilebilir metrik birimlerde veya diğer birimlerde belirtilen değerler ayrıca standart olarak kabul edilecektir. Her sistemde ifade edilen değerler tam eşdeğer olmayabilir; bu nedenle her sistem, hiçbir şekilde birleştirmeden, diğerinden bağımsız olarak kullanılmalıdır.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, tekstil kumaşların kopma kuvveti ve uzaması için standart test yöntemi - şerit yöntemi hizmetleri vermektedir. ASTM D5035 standardı kapsamında test hizmetleri verir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp