ASTM D5197 Havadaki Formaldehit ve Diğer Karbonil Bileşiklerinin Belirlenmesi için Test

ASTM Testleri

ASTM D5197 Havadaki Formaldehit ve Diğer Karbonil Bileşiklerinin Belirlenmesi için Test

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM D5197 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu standart, havada formaldehit (HCHO) ve diğer karbonil bileşiklerinin (aldehitler ve ketonlar) belirlenmesi için bir prosedür sunar. Bu yöntemle başarıyla nicelendirilen diğer karbonil bileşikleri arasında asetaldehit, aseton, propanal (propionaldehit), 2-butanon (metil etil keton), butiraldehit, benzaldehit, izovaleraldehit, valeraldehit, o-tolualdehit, m-tolualdehit, p-tolualdehit, p-, tolualdehit bulunur.

ASTM D5197 Havadaki Formaldehit ve Diğer Karbonil Bileşiklerinin Belirlenmesi için Test

Bu test yöntemi, 2,4-dinitrofenilhidrazin (DNPH) reaktifi ile kaplanmış silika jel içeren bir kartuştan hava çekilmesini içerir. Karbonil bileşikleri, DNPH reaktifi ile kolayca stabil türevler oluşturur. DNPH türevleri, yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) kullanılarak ana aldehitler ve ketonlar için analiz edilir. Numune alma prosedürü, US EPA Metod TO-11A'nın bir modifikasyonudur.

Örnekleme yöntemi, zaman ağırlıklı ortalama (TWA) bir örnek verir. Formaldehit için uzun süreli (1 ila 24 saat) veya kısa süreli (5 ila 60 dakika) hava örneklemesi için kullanılabilir. Daha kısa örnekleme süreleri veya düşük akış hızları, daha yüksek algılama limitleri ile sonuçlanacak ve ortak konumlu örnekleyici sonuçlarında daha büyük farklılıklara neden olabilir.

Bu test yöntemi, kullanıcıya, her kartuşa asitlendirilmiş DNPH uygulamasıyla ticari olarak mevcut kromatografik sınıf silika jel kartuşlarından 3 numune alma kartuşlarının nasıl hazırlanacağı konusunda talimat verir.

Bu test yönteminde açıklanan örnekleme akış hızı, formaldehit için 1,5 L/dk'ya kadar örnekleme hızları için doğrulanmıştır. Bu akış hızı sınırlaması, esas olarak, partikül boyutu 55 ila 105 µm olan, kullanıcı tarafından hazırlanan silika jel kartuşları boyunca yüksek basınç düşüşünden (1.0 L/dk'da >8 kPa) kaynaklanmaktadır. Bu kartuşlar, kişisel numune alma ekipmanında (örneğin endüstriyel hijyenistler tarafından kullanılanlar) kullanılan pille çalışan pompalarla genellikle uyumlu değildir.

Alternatif olarak, önceden kaplanmış DNPH silika jel kartuşları da ticari olarak temin edilebilir ve eşdeğer performans gösterdiklerini göstermeleri koşuluyla ikame edilebilir. Bunlardan bazıları, kartuş boyunca daha düşük bir basınç düşüşü ile sonuçlanan daha büyük partikül boyutuna sahip silika jel kullanır. Bu düşük basınç düşüşlü kartuşlar, pille çalışan kişisel numune alma pompaları kullanılarak hava numunesi almak için daha uygun olabilir.

EUROLAB, üreticilere ASTM D5197 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp