ASTM D523 Ayna Parlaklığı için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D523 Ayna Parlaklığı için Standart Test Yöntemi

EUROLAB laboratuvar ASTM D523 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM D523 standardı, 60, 20 ve 85° parlaklık ölçer geometrileri için metalik olmayan numunelerin aynasal parlaklığının ölçümünü kapsar.

ASTM D523 Ayna Parlaklığı için Standart Test Yöntemi

Tipik olarak ölçümler düz, homojen ve temiz bir yüzey üzerinde alınacaktır. Ölçüm küçük bir yüzeyde, yani 1 cm²'de alınabilir , ancak numunenin yüzeyinin homojen olmasını ve temsili bir sonucun rapor edilmesini sağlamak için daha büyük bir yüzey kullanılması ve birden fazla veri noktasının alınması tercih edilir.

Aynasal parlaklık, bir yüzeyin ışığı az ya da çok yansıtma kapasitesini ölçmek için kullanılır. Bu test yöntemi, 60, 20 ve 85°'lik 3 parlaklık ölçer geometrisine izin verir, en yaygın olanı 60°'dir. 20°, yüksek parlaklık değerli numuneleri, yani 70 birimin üzerinde ölçmek için kullanılan bir geometridir, oysa 85° geometrisi, düşük parlaklık değerli numuneleri, yani 10 birimden düşük değerleri ölçmek için kullanılır.

ASTM D523'e göre ölçülen aynasal parlaklık, numune yüzeyi kırılma indeksinden de etkilenir, ölçülen parlaklık derecelendirmeleri, yüzey kırılma indeksi değiştikçe değişir. Ürünleri bir ürün spesifikasyonuna göre değerlendirirken, bu parametreyi de dikkate almak önemlidir.

ASTM D523 Numune Özellikleri

  • Numune/ürün sayısı: 1 numune, 10 okuma
  • Numune boyutları: 3” x 6”
  • Şartlandırma ve test Sıcaklık: 23 ± 2 °C
  • Şartlandırma ve test bağıl nemi: 50 ± %5

60º geometrisi, çoğu numuneyi karşılaştırmak ve 20º geometrinin ne zaman daha uygulanabilir olabileceğini belirlemek için kullanılır. 20º geometrisi, 70'den daha yüksek 60 parlaklık değerine sahip numuneleri karşılaştırmak için avantajlıdır. 85º geometrisi, numuneleri parlaklık veya otlamaya yakın parlaklık açısından karşılaştırmak için kullanılır. En sık olarak numunelerin parlaklık değerlerinin 60º'nin 10'dan düşük olduğu durumlarda uygulanır.

Parlaklık, bir yüzeyin bazı yönlerde diğerlerinden daha fazla ışığı yansıtma kapasitesi ile ilişkilidir. Ayna (veya aynasal) yansıma ile ilişkili yönler normalde en yüksek yansımalara sahiptir. Bu test yöntemiyle yapılan ölçümler, kabaca karşılık gelen açılarda yapılan yüzey parlaklığının görsel gözlemleriyle ilişkilidir.

İnç-pound birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Parantez içinde verilen değerler, yalnızca bilgi amaçlı sağlanan ve standart olarak kabul edilmeyen SI birimlerine matematiksel dönüşümlerdir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, ayna parlaklığı için standart test yöntemi hizmetleri vermektedir. ASTM D523 standardı kapsamında test hizmetleri verir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp