ASTM D523 Aynasal Parlaklık için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D523 Aynasal Parlaklık için Standart Test Yöntemi

ASTM D523, 60º, 20º ve 85º parlaklık ölçer geometrileri için metalik olmayan numunelerin aynasal parlaklığının ölçümünü kapsar.

ASTM D523 Aynasal Parlaklık için Standart Test Yöntemi

60º geometrisi, çoğu numuneyi karşılaştırmak ve 20º geometrinin ne zaman daha uygulanabilir olabileceğini belirlemek için kullanılır. 20º geometrisi, 70'den daha yüksek 60 parlaklık değerine sahip numuneleri karşılaştırmak için avantajlıdır. 85º geometrisi, numuneleri parlaklık veya otlamaya yakın parlaklık açısından karşılaştırmak için kullanılır. En sık olarak numunelerin parlaklık değerlerinin 60º'nin 10'dan düşük olduğu durumlarda uygulanır.

Parlaklık, bir yüzeyin bazı yönlerde diğerlerinden daha fazla ışığı yansıtma kapasitesi ile ilişkilidir. Ayna (veya aynasal) yansıma ile ilişkili yönler normalde en yüksek yansımalara sahiptir. Bu standart ile yapılan ölçümler, kabaca karşılık gelen açılarda yapılan yüzey parlaklığının görsel gözlemleriyle ilişkilidir.

ASTM D523'e göre ölçülen parlaklık derecelendirmeleri, numuneden alınan speküler yansımanın siyah cam standardındakiyle karşılaştırılmasıyla elde edilir. Aynasal yansıma, numunenin yüzey kırılma indisine de bağlı olduğundan, ölçülen parlaklık oranları, yüzey kırılma indisi değiştikçe değişir. Bununla birlikte, görsel parlaklık derecelerini elde ederken, aynasal kırılma indekslerini karşılaştırmak gelenekseldir.

Enstrümental derecelendirmeler, yüzey kırılma indeksindeki değişikliklerden görsel derecelendirmelerden daha fazla etkilendiğinden, kırılma indeksinde farklılık gösteren çok parlak numune yüzeyleri karşılaştırıldığında görsel ve aletli parlaklık derecelendirmeleri arasında uyumsuzluk meydana gelebilir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB Laboratuvar test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize ASTM D523 test standardı kapsamında akredite laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp