ASTM D5230 Karbon Siyahı için Standart Test Yöntemi - Otomatik Bireysel Pelet Sertliği

ASTM Testleri

ASTM D5230 Karbon Siyahı için Standart Test Yöntemi - Otomatik Bireysel Pelet Sertliği

ASTM D5230 testi, otomatik pelet sertlik test cihazı ile karbon siyahının bireysel pelet sertliğini ölçmek için bir prosedürü kapsar. Bireysel pelet sertliği, birkaç karbon siyahı özelliği ile ilgilidir. Bunlar arasında kütle gücü ve yıpranma vardır. Karbon karası içeren bazı karışık bileşiklerde elde edilen müteakip dağılım seviyesi, pelet sertliğinden etkilenebilir.

ASTM D5230 Karbon Siyahı için Standart Test Yöntemi - Otomatik Bireysel Pelet Sertliği

Bir karbon siyahı numunesi, tek tip boyutta bir fraksiyonu izole etme için iki elekten geçirilir. Bu kısımdan en küresel peletler seçilir ve test cihazına yerleştirilir. Bireysel topaklar, kuvveti ölçmek için bir yük hücreli bir plakaya bastırılır. Basınç uygulandığında, pelet ya hızlı bir kuvvet azalması ile kırılacak ya da pelet basitçe kırılacaktır.

Bireysel pelet sertliği, hangisi önce gelirse, en az 3 cN'lik bir kuvvet azalmasından önceki maksimum kuvvet veya peleti %90'a sıkıştırmak için gereken maksimum kuvvettir. Kabul edilebilir pelet sertliği, kullanıcı ve üretici tarafından kabul edilmelidir.

Otomatik Pelet Sertlik Test Cihazı, kuvvet ölçümü başarabilen için 62 cN (2 gf) ve çap ölçümü için 60,1 mm mutlak ölçüm doğruluğu ve kuvvet ölçümü için 60,5 cN (0,5 gf) ve 0,02 nispi doğruluk mm çap ölçümü için ve aşağıdaki ana bileşenlerden ve özelliklerden oluşur.

İkinci plakaya minimum kuvvetle temas edecek şekilde peletin nakliye plakasına otomatik olarak yüklenmesi için bir araç edinilmelidir. Tipik olarak bir merdane bir kuvvet ölçüm cihazı içerir. Teması tespit etmek için gerekli kuvvet 2 cN'yi (2 gf), kuvveti sabit bir oranda uygulamak için aracı, kuvvet uygulanması sırasında hareketini en aza indirmek için peleti taşımak bir araç kullanılmalılır.

Peletin kontrollü koşullar altında ezilmesini, ilk çap ve ezilme kuvveti belirlemelerinin sonuçlarının ölçülmesini ve saklanmasını, parçaların plaka yüzeylerinden temizlenmesini ve bir sonraki işlemin başlatılmasını içeren test döngüsü boyunca aleti yönlendirmek için bir kontrol cihazı kullanılır.

Çapta belirli bir azalmanın veya gözlemlenen maksimum kuvvetten kuvvette belirli bir azalmanın ilk meydana gelmesinden önce gözlemlenen maksimum kuvvet olarak bireysel test bitiş noktasını (belirleme) belirlemek için bir algoritma hazırlanır.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Parantez içindeki değerler bilgi amaçlıdır.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM D5230 Karbon Siyahı için Standart Test Yöntemi - Otomatik Bireysel Pelet Sertliği kapsamında test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp