ASTM D5276 Yüklü Konteynerlerin Serbest Düşme ile Düşürme Testi için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D5276 Yüklü Konteynerlerin Serbest Düşme ile Düşürme Testi için Standart Test Yöntemi

ASTM D5276 standardı, serbest düşme etkisinden kaynaklanan ani bir şoka maruz kaldığında paketlenmiş ürünlerin mukavemetini ve koruma kabiliyetini test etmek için bir protokoldür.

ASTM D5276 Yüklü Konteynerlerin Serbest Düşme ile Düşürme Testi için Standart Test Yöntemi

Bu prosedür, bir şirketin, dağıtım döngüsüne göndermeden önce, bir laboratuvar ortamında, serbest düşüş sırasında konteynerin içeriğini koruma yeteneğini değerlendirmesine izin vererek, serbest düşüş veya düşme testinin nasıl gerçekleştirileceği konusunda rehberlik sağlar.

ASTM D5276 paketleme testi esas olarak dolu kutular, silindirik paketleme, torbalar ve çuvallar için kullanılır. 110 lb'yi (50 kg) aşmayan kaplar için bu test yöntemi, ISO Standartları 2206:1987 ve 2248:1985'in gerekliliklerini karşılar. Bu ISO standartları, bu test yönteminin gerekliliklerini karşılamayan prosedürleri tanımlayabilir.

Özellikle, boyutları veya ağırlıkları nedeniyle dağıtım döngüsü sırasında manuel olarak elleçlenen kaplar için uygun bir düşürme testi standardıdır. Bu nedenle, ASTM D880, D6055, D6179 veya D4003 test yöntemleri gibi otomatik işleme sahip paketler için daha uygun standartlar vardır.

Test edilecek numunelerin boyutu ve özellikleri nedeniyle, ürünleri dağıtım döngüsünün bir bölümünde manuel olarak elleçlenen birçok lojistik, e-ticaret veya imalat şirketi, ASTM D5276 standardının uygulamasından yararlanabilir.

Standarda uymanın avantajlarından bazıları şunlardır:

  • Paketlemenin optimizasyonu: ASTM D5276 standardı aracılığıyla, paketleme tasarımının dağıtım döngüsüne uygunluğu ve düşmelerden kaynaklanan etki riskleri değerlendirilir. Özellikle, farklı ambalaj tasarımları arasında karşılaştırmalı çalışmalar yapmak için kullanılabilir, aynı zamanda ambalajın ve içindeki malların ne zaman bozulduğunu aşamalı olarak değerlendirmek için kullanılabilir.
  • Maliyetleri ortadan kaldırın: standart, malların güvenliğini garanti eden bir ambalaj tasarımına ulaşmayı amaçlar. Sonuç olarak, ürünlerin dağıtımları sırasında azalmasıyla ilgili maliyetler ortadan kalkar. Buna ek olarak, ASTM sertifikası, ürünün dağıtım koşullarına dayanma kabiliyetinin garantisini sağladığı için nakliye maliyetlerini müzakere ederken şirketi avantajlı bir konuma getirir.
  • Geliştirilmiş marka imajı: Şirket, son müşteriye mükemmel durumda ulaşan bir ürün+paketleme sistemi tasarlayarak, ürününün güvenliğini garanti altına almak için çalıştığını göstermektedir.

İnç-pound birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Parantez içinde verilen değerler, yalnızca bilgi amaçlı sağlanan ve standart olarak kabul edilmeyen SI birimlerine matematiksel dönüşümlerdir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB, üreticilere ASTM D5276 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp