ASTM D5276 Testi

ASTM Testleri

ASTM D5276 Testi

ASTM D5276 Yüklü Konteynerlerin Serbest Düşme ile Düşme Testi için Standart Test Yöntemi

ASTM D5276, yüklü kutuları, silindirik kapları ve torbaları veya çuvalları serbest düşme yöntemiyle test etme prosedürüdür. 110 lbs'den az kaplar için kullanılır. Bu test aynı zamanda bazı ISO standartlarını karşılayacaktır.

ASTM D5276 Testi

Bu test, bir konteynerin bir serbest düşüşten kaynaklanan ani şoklara dayanma yeteneğini değerlendirmek için kullanılır. Ayrıca konteynerin serbest düşüş sırasında içeriğini koruma yeteneğini değerlendirmek için bir araç görevi görür. Bu test ambalaj kaplarını karşılaştırmak için kullanılabilir. Farklı tasarımlar test edilebilir ve koruyucu özellik açısından karşılaştırılabilir. Bu testin bir kabın arızasını ve içeriğinde meydana gelen hasarı gözlemlemek için yapılması da yararlıdır.

ASTM D5276 en iyi dağıtım döngüsü boyunca bir noktada elle tutulan konteynerler için uygundur. Bir kap elle taşınamayacak kadar büyük veya ağırsa, optimum test sonuçları için daha uygun olan farklı bir test olabilir.

Temel Gereksinimler düşürme aparatının şunları yapması gerektiğini belirtir:

 • Konteynerin cihaza, konumun çarpma üzerine 2 derece içinde doğru yönelim sağlayacak şekilde sabitlenmesine izin verin
 • Belirtilen yükseklikten düşmenin doğru kontrolüne izin verin
 • Test örneğine zarar vermeyecek kaldırma cihazları kullanın
 • Test kabına dikey, dönme veya yanal kuvvet uygulamayan bir ayırma mekanizması sağlayın
 • Serbest düşmeye müdahale etmeyecek bir yay veya başka bir mekanizma (yalnızca yapraklar kullanılırsa) sağlayın

Darbe Yüzey Gereksinimleri:

 • Yatay ve düz darbe yüzeyi
 • Taşınamaz ve numune tamamen yüzeyine düşebilecek kadar büyük
 • Test koşulları altında deforme olmayacak kadar sert
 • Beton, taş veya çelik
 • Darbe yüzeyi test edilecek en ağır kabın ağırlığının en az 50 katı olmalıdır
 • Derinlik ve genişlik uzunluğun yarısından az olmamalıdır

Patlama tehlikesi kullanırken veya belirli elyaf tamburlarını ve çok büyük kapları test ederken farklı gereksinimler vardır.

Test örneği, ASTM D5276 testine başlamadan önce şartlandırılmalıdır. Test numunesi ve numune sayısı, sahada performansın yeterli şekilde gösterilmesine izin vermelidir. ASTM, bir numune alma planının yokluğunda, en az üç örneğin test edilmesini önerir. Konteynerin kaba elleçlemeye dayanma kabiliyeti veya kabın içeriğini güvenli bir şekilde taşıma kabiliyetine yönelik testler olsun, kabın taşıyacağı gerçek içeriklerle paketlenmesi önerilir.

Elleçleme için test edilirken kabın simüle edilmiş içeriklerle paketlenmesi de kabul edilebilir. İçeriği ne olursa olsun, konteyner nakliye için olduğu gibi kapatılmalı veya mühürlenmelidir. Bu, konteynerin testten önce normal nakliye koşullarına ulaşması için testten önce iyi yapılmalıdır.

ASTM D5276 serbest düşme testi yapmak için, kaplar yüzlerine veya konumlarına göre işaretlenmelidir. Test numunesi daha sonra, test edilecek olan damla tipine (düz kenar, kenar düşüşü, vb.) göre damla aparatı üzerine yerleştirilecektir. Bu testin amaçları doğrultusunda damlanın yüksekliğini doğru bir şekilde ölçmek için alt yüzeyden, kenardan veya köşeden darbe yüzeyine kadar ölçün. Test laboratuvarı, ölçümleri kaydeder, verileri düşürür ve ASTM D5276 standardında belirtilen yönergeleri izleyerek bir rapor tamamlar.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp