ASTM D5379 V-Çentikli Kiriş Yöntemi ile Kompozit Malzemelerin Kayma Özellikleri için Test Standardı

ASTM Testleri

ASTM D5379 V-Çentikli Kiriş Yöntemi ile Kompozit Malzemelerin Kayma Özellikleri için Test Standardı

EUROLAB laboratuvar ASTM D5379 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM D5379 standardı, kompozit malzemelerin düzlem içi kesme özelliklerini belirlemek için kullanılan V-çentikli bir kiriş test yöntemidir. Bu test yöntemi, V çentikli bir numuneye asimetrik dört noktalı bir sıkıştırma yükü uygular, bu da değerlendirme alanında yalnızca kesme geriliminin uygulanmasını sağlar. Bu yöntem, tek yönlü, dikey olarak lamine edilmiş ve süreksiz fiber malzemeler dahil olmak üzere çeşitli CFRP laminat malzemelerini test etmek için idealdir.

ASTM D5379 V-Çentikli Kiriş Yöntemi ile Kompozit Malzemelerin Kayma Özellikleri için Test Standardı

u test yöntemi, kesme gerilimi/gerilmeyi, nihai mukavemeti ve nihai gerinmeyi ve ayrıca kesme kirişi elastisite modülünü ölçer. Test, standart bir evrensel test makinesi ve test örneğinin yarısını genişliği boyunca sıkıştıran ve spesifikasyonda açıklandığı gibi arka yüzünde destekleyen kama kavrama arayüzlerine sahip özel olarak tasarlanmış bir fikstür kullanır. Alt fikstür, lineer yatak milini destekleyen bir taban plakasına monte edilmelidir. Üst fikstür, tabandaki şaftın üzerine monte edilen lineer bir yatak içermelidir.

Test prosedürünü tamamlamak için, test bölümünün uzunluğunu çentik kökleri arasında kaplayan ince bir aktif mastar bölümü olan en az iki kesme gerinim ölçeri tavsiye edilir. ASTM D5379'u gerçekleştirmeden önce, ilgili ASTM yayınındaki tüm spesifikasyonu okumak önemlidir.

Genel amaç, yüksek modüllü liflerle takviye edilmiş kompozit malzemelerin kesme özelliklerinin değerlendirilmesidir. Kompozit malzemeler, sürekli veya süreksiz liflerle ve aşağıdaki şekillerde kompozit lif takviyeli malzemelerle sınırlıdır:

  • Lif yönü yükleme eksenine paralel veya dikey olarak yönlendirilmiş, yalnızca tek yönlü lifli tabakalardan oluşan laminatlar.
  • Çözgü yönü yükleme eksenine paralel veya dik olarak yönlendirilmiş, yalnızca dokuma kumaş filamentli laminalardan oluşan laminatlar.
  • 0° yönü yükleme eksenine paralel veya dik olarak yönlendirilmiş, dengeli ve simetrik bir istifleme sırasında 0 ve 90°'de yönlendirilmiş eşit sayıda kat içeren, yalnızca tek yönlü lifli laminalardan oluşan laminatlar.
  • Elyafların çoğunluğunun rastgele dağıldığı kısa elyaf takviyeli kompozitler.

Kesme gerilimine maruz kalan kesit alanının tam boyutuna dayalı olarak özel hesaplamalar yapılabilir. Kesme mukavemeti genellikle test sırasında görülen tepe yükün kesme bölgesinin alanına bölünmesiyle verilir. Kesme mukavemetinin yanı sıra, resmi ASTM yayınında ortaya konan birkaç ek hesaplama vardır. Gerinim ölçerler, lokalize gerinim deformasyonunu ölçmek için doğrudan numuneye monte edilebilir.

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, V-çentikli liriş yöntemi ile kompozit malzemelerin kayma özellikleri hizmetleri vermektedir. ASTM D5379 standardı kapsamında test hizmetleri verir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp