ASTM D5402 Çözücü Sürtünmeleri Kullanan Organik Kaplamaların Çözücü Direnci için Test

ASTM Testleri

ASTM D5402 Çözücü Sürtünmeleri Kullanan Organik Kaplamaların Çözücü Direnci için Test

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM D5402 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu standart, kürleme işlemi sırasında kimyasal olarak değişen bir organik kaplamanın solvent direncini değerlendirmek için bir solvent ovma tekniğini açıklar. Bu teknik laboratuvarda, sahada veya imalathanede kullanılabilir.

ASTM D5402 Çözücü Sürtünmeleri Kullanan Organik Kaplamaların Çözücü Direnci için Test

Bu standart, ASTM D 4752'den, test solventini, gerekli çift ovma sayısını veya beklenen test sonucunu belirtmediği için farklıdır. Uygun test solventini, spesifik organik kaplama için çift ovma sayısını, testin gerçekleştirileceği sıcaklığı ve kaplama filminin solvent direncini oluşturmak için gereken spesifik test sonuçlarını belirleme sorumluluğu kaplama üreticisine düşer.

Epoksiler, vinil esterler, polyesterler, alkidler ve üretanlar gibi kürleme işlemi sırasında kimyasal olarak değişen kaplamalar kürleştikçe solventlere karşı daha dirençli hale gelir. Bu kaplamalar, üst kaplama yapılmadan ve hizmete alınmadan önce belirli solvent direnci seviyelerine ulaşmalıdır; gerekli solvent direnci seviyeleri, kaplama tipine ve amaçlanan hizmete göre değişir. Uygun solvente batırılmış bir bezle ovmak, belirli bir solvent direnci seviyesinin kendi başına tam kürlenmeyi göstermediğini ve bazı kaplamaların servis için yeterince kürlenmeden önce solvente dirençli hale geldiğini belirlemenin bir yoludur.

Belirli bir solvent direnci seviyesine ulaşmak için gereken süre sıcaklık, film kalınlığı, hava hareketi, incelme (kaplamayı azaltmak için kullanılan solventin türü ve miktarı) ve bağıl nemden (özellikle suyla reaktif kaplamalar) etkilenir.

EUROLAB, üreticilere ASTM D5402 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp