ASTM D629 Tekstillerin Nicel Analizi için Standart Test Yöntemleri

ASTM Testleri

ASTM D629 Tekstillerin Nicel Analizi için Standart Test Yöntemleri

ASTM D629 testi, liflerin karışımlarının lif karışımı bileşiminin belirlenmesi için prosedürleri kapsar. Karışımların analizinde kullanılmak üzere, tekstillerdeki nem miktarının ve bazı lifsiz malzemelerin nicel tahmini için prosedürler de açıklanmaktadır, ancak bunlar ticari ağırlıklar için nem içeriğinin belirlenmesi için birincil yöntemler değildir.

ASTM D629 Tekstillerin Nicel Analizi için Standart Test Yöntemleri

Bu test yöntemleri aşağıdaki lif tipleri için prosedürleri kapsar:

  • Doğal Lifler
  • Selüloz-Base Lifleri
  • Protein Bazlı Lifler
  • İnsan Yapımı Elyaflar
  • Sentetik-Base Elyaflar

Test yöntemlerinde açıklanan analitik prosedürler listelenen lifler için geçerlidir. Test yöntemleri, aynı jenerik sınıfa giren ancak fiziksel veya kimyasal olarak birbirinden biraz farklı olan lifler içeren karışımların ayrılması için tatmin edici değildir. Bu test yöntemleri iki bileşenli liflerin belirlenmesi için tatmin edici değildir.

Ticari gönderilerin kabul testi için D629 Test Yöntemlerini kullanarak bildirilen test sonuçlarında farklılıklardan kaynaklanan bir anlaşmazlık durumunda, alıcı ve tedarikçi laboratuvarları arasında istatistiksel bir önyargı olup olmadığını belirlemek için karşılaştırmalı testler yapmalıdır. Önyargının araştırılması için yetkin istatistiksel yardım önerilir. En azından, iki taraf mümkün olduğunca homojen ve söz konusu türdeki birçok malzemeden olan bir grup test örneği almalıdır.

Test numunesi daha sonra test için her laboratuvara eşit sayıda rastgele atanmalıdır. İki laboratuvardan elde edilen ortalama sonuçlar, Öğrenci'nin t testi ve test başlamadan önce iki taraf tarafından seçilen kabul edilebilir bir olasılık düzeyi kullanılarak karşılaştırılmalıdır. Bir önyargı bulunursa, nedeni bulunmalı ve düzeltilmeli veya alıcı ve tedarikçi gelecekteki test sonuçlarını bilinen önyargı ışığında yorumlamayı kabul etmelidir.

Kimyasal yöntemlerde kullanılan çeşitli reaktiflerin bir karışımdaki artık lifler üzerindeki etkileri liflerin geçmişine bağlıdır ve aksi belirtilmedikçe, genellikle düzeltme faktörlerinin uygulanmasını garanti edemeyecek kadar küçük veya belirsizdir.

Lif bileşimi genellikle orijinal numunenin fırın kuru kütlesi veya lifsiz malzemelerin çıkarılmasından sonra temiz lifin fırın kuru kütlesi üzerinde ifade edilir. Lif analizi yapılmadan önce lif analizi yapılmadan önce lif dışı malzemeler tekstilden çıkarılmazsa veya açıklanan tedaviler bunları çıkaramaz durumdaysa, mevcut olan bu tür malzemeler, kullanılan çözücüde çözünür oldukları varsayılarak analiz sırasında çıkarıldıkları lif bileşeninin yüzdesini artıracaktır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM D629 Tekstillerin Nicel Analizi için Standart Test Yöntemleri kapsamında test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp