ASTM D6344 Testi

ASTM Testleri

ASTM D6344 Testi

ASTM D6344 Taşıma Paketlerine Konsantre Etkiler için Standart Test Yöntemi

ASTM D6344 test yönteminin amacı, yoğunlaştırılmış düşük seviyeli darbelere karşı doldurulmuş taşıma paketi direnci için dağıtım ortamını çoğaltmaktır. Test, ince oluklu veya daha hafif dereceli oluklu kutular veya streç ambalajlı ambalajlar için önerilir.

ASTM D6344 Testi

Test belirlenen kriterlerden başarılı/başarısız olarak yapılır. Nakliye sırasında, paketler dış kaynaklardan gelen yoğun etkilerle karşılaşabilir. Bu test, paketi bu etkilerin kuvvetlerine nasıl karşı koyduğu konusunda değerlendirecektir. Etkilerin dağıtım sırasında gerçek durumları simüle etmesi amaçlanmıştır. Bunlar aşağıdakileri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir: bir nakliye aracında bitişik yük jostlingi, yükleme ve boşaltma sırasında kazara çarpmalar ve konveyörler veya oluklar üzerinde sıralama sırasında çarpma. Test sonuçta ambalajın içindekileri hasardan yeterince koruyup koruyamayacağını değerlendirecektir.

ASTM D6344 tarafından verilen test için beş (5) adet gerekli cihaz vardır:

  • Tam Yarıçaplı Silindirik Kütle (Hemisferik) Uç - bir ucu yuvarlatılmış katı bir çelik çubuk, böylece bir yarımküre oluşturur. Konumlandırma ve destek için dişli kılavuzlu bir cıvata takılabilir.
  • Kılavuzlu Serbest Düşme - silindirik çubuğun kütlesinin bir tüpten serbestçe düşmesine ve yuvarlak ucuyla test örneğine çarpmasına izin verilir. Çubuk, pakete istenen darbe noktasının 10 mm yakınında vurmalıdır. Paket test yüzeyi ayrıca serbest düşmeden önce düşen çubuğa yada tüpe dik olarak konumlandırılmalıdır.
  • Kılavuzsuz Serbest Düşme - Çubuk, bir tüpün yönlendirmesi olmadan düşürülebilir. Çubuk, test paketi yüzeyine dik olacak şekilde askıya alınacak ve istenen darbe noktasının 10 mm içine vuracaktır.
  • Sarkaç - iki kordon, bir çubuğun kenarına çarpmak için bir sarkaç gibi sallanabilmesi için çelik çubuğu asacaktır. Serbest bırakıldığında, sarkaç, paket test yüzeyine dik olmalı ve istenen darbe noktasının 10 mm yakınında vurmalıdır.
  • Koşullandırma Aparatı - test örneği, test başlamadan önce uygun nem ve sıcaklığa göre ayarlanmalıdır.

Test numunesi, gerçek içeriklerle hazırlanan ambalajdan oluşmalıdır. Paket, saha için gerçekte olduğu gibi mühürlenmelidir. Numuneler için gerekli test numunesi sayısı, dağıtım süreci boyunca performansın doğru bir şekilde gösterilmesi için kaç tanesinin gerekli olduğu ile belirlenir.

Teste başlamak için test edilecek yüzler tanımlanmalıdır. Genellikle, paketin sahada düşük düzeyde etki alma olasılığı en yüksek olan yüzlerinde testler yapılır. Test edilecek yüzeyler üzerinde istenen darbe noktasını belirleyin. Teste başlamadan önce kabul kriterlerini belirleyin.

Paket şartlandırma gerektiriyorsa, testleri şartlandırılmış atmosferde yapmak en iyisidir. Bununla birlikte, bu mümkün değilse, test paketin şartlandırılmış ortamdan çıkarılmasından hemen sonra yapılmalıdır. ASTM D6344 prosedüründeki tablolara göre çarpma anında istenen enerjiyi üreten yüksekliklerden testleri tamamlayın.

Test tamamlandığında, test laboratuvarı paketin kabul kriterlerini karşılayıp karşılamadığını değerlendirecek ve buna göre bir rapor yazacaktır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp