ASTM D638 Plastiklerin Çekme Özellikleri için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D638 Plastiklerin Çekme Özellikleri için Standart Test Yöntemi

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM D638 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu test yöntemi, tanımlanmış ön işlem, sıcaklık, nem ve test makinesi hızı koşulları altında test edildiğinde, standart dambıl şeklindeki test numuneleri biçiminde takviyesiz ve takviyeli plastiklerin çekme özelliklerinin belirlenmesini kapsar.

ASTM D638 Plastiklerin Çekme Özellikleri için Standart Test Yöntemi

ASTM D638 çekme testinde, kalıplama malzemesinin temel mekanik özellikleri belirlenir. Bu karakteristik değerler çoğunlukla karşılaştırma amacıyla kullanılır.

Karakteristik değerler şunlardır:

  • Çekme Gerilimi: numunenin ilk enine kesitine uygulanan kuvvet
  • Gerinim: ilk ölçü uzunluğuna göre ölçü uzunluğundaki değişiklik
  • Çekme Modülü: gerilim-gerinim diyagramındaki eğrinin gradyanı
  • Verim Noktası: gradyanın sıfır olduğu eğri çizim noktasındaki gerilim ve gerinim
  • Kırılma Noktası: numunenin kırılma anında gerilme ve gerinim
  • Poisson Oranı: enine gerilmenin eksenel gerilmeye negatif oranı

ASTM D638 test yöntemi, plastik malzemelerin çekme özelliklerini belirlemek için tasarlanmıştır. Ve 14 mm'ye (0,55 inç) kadar herhangi bir kalınlığa sahip malzemeleri test etmek için kullanılabilir.

Bununla birlikte, 1.0 mm'den (0.04 inç) daha küçük filmler dahil olmak üzere ince tabaka örnekleri için ASTM Test Yöntemleri D882'nin kullanılması tercih edilir. Kalınlığı 14 mm'den [0.55in.] fazla olan tüm malzemeler, bu yöntemin uygulanabilmesi için işleme ile küçültülmelidir.

Standart çekme testinde sonuçlar, numune üzerinde tanımlanmış bir numune çekme hızına dayanır. Bununla birlikte, fiili hizmette bir bileşen veya yapı üzerindeki yükler, çok geniş bir deformasyon hızı aralığında olabilir.

ASTM D-638 çekme testi prosedürüne göre numuneler, evrensel test cihazının tutma yerlerine belirli bir tutma mesafesinde yerleştirilir ve arızalanana kadar çekilir. ASTM D 638 için test hızı malzeme spesifikasyonuna göre belirlenir. Uzama ve çekme modülünü belirlemek için bir ekstansometre kullanılır.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB, üreticilere ASTM D638 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp