ASTM D6653 Vakum Yöntemi ile Yüksek İrtifaların Paketleme Sistemleri Üzerindeki Etkilerinin Belirlenmesine Yönelik Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D6653 Vakum Yöntemi ile Yüksek İrtifaların Paketleme Sistemleri Üzerindeki Etkilerinin Belirlenmesine Yönelik Standart Test Yöntemi

ASTM D6653'ün amacı, farklı yüksek irtifa modlarıyla taşınan paketlenmiş ürünler üzerindeki basınç farkının etkilerini simüle etmektir. Yüksek irtifa taşımacılığının yaygın örnekleri, besleyici uçaklar ve yüksek dağ geçitlerinde kara taşımacılığıdır.

ASTM D6653 Vakum Yöntemi ile Yüksek İrtifaların Paketleme Sistemleri Üzerindeki Etkilerinin Belirlenmesine Yönelik Standart Test Yöntemi

Besleme düzlemi, ekspres hava paketini taşımak için kullanılan küçük bir düzlemdir; bazı durumlarda uçağa basınç uygulanmaz. Bu yöntemle taşınan paketler, basınç farkından dolayı paketi veya içeriğini olumsuz etkileyen yüksek irtifalara maruz kalabilir.

Test, yüksek irtifaların ambalaj üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve ayrıca yüksek irtifalara daha iyi dayanmak için geliştirilmesi gereken tasarım ve mühendislik alanlarını belirlemek için kullanılabilir.

ASTM D6653 için gerekli aparat bir vakum odasıdır. Vakum odası, düz bir vakum sızdırmaz kapak ile donatılmış bir atmosferik basınç farkına dayanabiliyorsa uygundur. Yükseklik odası da kabul edilebilir. Bir vakum ölçer, bir vakum kaynağından giriş borusu ve odaya bağlı atmosfere bir çıkış borusu olmalıdır.

Giriş ve çıkış borularında elle çalıştırılan vanalar bulunmalıdır. Vakum göstergesi %2 doğrulukta, laboratuvar kalitesinde olmalı, 0-100 kPa aralığında olmalı ve minimum mezuniyet 2 kPa'dan fazla olmamalıdır. Hazne, test sırasında meydana gelebilecek herhangi bir genişleme de dahil olmak üzere test örneğini içerecek kadar büyük olmalıdır.

ASTM D6653 için test örneği, monte edilmiş paketleme sistemi olacaktır. Sistem, birincil ve ikincil paketleme dahil olmak üzere gerçek paketleme sistemlerini temsil etmelidir. Test numunesi testten önce şartlandırılmalıdır.

Paket şartlandırıldıktan sonra test başlayabilir. Test numunesi vakum odasına yerleştirilmelidir. Valfler, giriş valfi kapanacak ve çıkış valfi açılacak şekilde ayarlanmalıdır. Vakum kaynağı daha sonra, gösterge istenen basınca ulaşılana kadar yaklaşık 305 m 30-60 s yükselecek şekilde ayarlanmalıdır. İstenilen vakuma ulaşıldığında 60 dakika bekletilmelidir. Yine, bu, gerçek nakliye ortamı, ürün değeri ve istenen hasar seviyesi ile sınırlı olmamak üzere değiştirilebilir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB, üreticilere ASTM D6653 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp