ASTM D6905 Organik Kaplamaların Darbe Esnekliği için Test Standardı

ASTM Testleri

ASTM D6905 Organik Kaplamaların Darbe Esnekliği için Test Standardı

Bu standart, bir kaplama filminin ve alt tabakasının, film ve alt tabaka şiştiğinde parçalanmaya, çatlamaya veya ufalanmaya direnme kabiliyetini belirlemeye yönelik bir prosedürü kapsar.

ASTM D6905 Organik Kaplamaların Darbe Esnekliği için Test Standardı

Bu standart darbe direncini ölçmez, ancak esneklik için bir test yöntemi olan Test Yöntemleri D522'yi geliştirmek için hızlı etki kullanır. Kaplamanın etkisi neredeyse anlık olduğu için mandrel testlerinde zaman değişkenleriyle ilgili tüm problemler ortadan kalkar.


ASTM D6905 Test Yöntemi

Test edilen organik kaplama, uygun ince metal panellere uygulanır. Kaplama kürlendikten sonra, kaplamayı ve alt tabakayı deforme eden alt tabakaya çarpacak şekilde, ölçülen bir mesafeden standart bir ağırlık/çentik düşürülür. Yüzde uzama, filmin dayanabileceği hiçbir film kopmasının olmadığı en yüksek esneyebilirlik alanıdır.

Alt tabakalara yapıştırılan kaplamalar, eşyaların imalatı ve hizmette kullanımları sırasında zarar verici darbelere maruz kalmaktadır. Bu darbe direnci test yönteminin, darbelerin neden olduğu çatlamaya direnme yetenekleri açısından organik kaplamaların performansını tahmin etmede faydalı olduğu bulunmuştur.

EUROLAB Laboratuvar test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize ASTM D6905 test standardı kapsamında akredite laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp