ASTM D695 Testi

ASTM Testleri

ASTM D695 Testi

ASTM D695 Sert Plastiklerin Basınç Özellikleri için Standart Test Yöntemi, çeşitli mühendislik uygulamalarında kullanılan sert plastik malzemelerin sıkıştırma mukavemetini ve özellikleri belirlemek için uygulanmaktadır.

ASTM D695 Testi

ASTM D695 testi, güçlendirilmemiş ve güçlendirilmiş plastiklerin sıkıştırma özelliklerini belirlemek için kullanılan bir test yöntemidir. Çekme testi standart eşdeğeri ASTM D638 ile birlikte kullanılır. ASTM D695 ve ASTM D638 birlikte, dünyadaki her endüstride ve hatta her evde bulunan polimerlerin temel malzeme özelliklerini değerlendirir. Test kurulumunu, prosedürünü ve sonuç gereksinimlerini tam olarak anlamak için tüm standardı gözden geçirmek önemlidir.

ASTM D695 test yöntemi, nispeten düşük sıkıştırmada yüklendiğinde, yüksek modüllü kompozitler dahil, güçlendirilmemiş ve güçlendirilmiş sert plastiklerin mekanik özelliklerinin belirlenmesini kapsar. Numune hazırlama kritik öneme sahiptir ve pürüzsüz yüzeyler sağlamak için tüm işleme işlemleri dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Uçların işlenmesi, pürüzsüz, düz ve keskin ve temiz kenarlarla paralel olmalarını sağlamak için özellikle önemlidir. Yükleme yüzeylerinin düzgünlüğünü ve paralelliğini sağlamak için bir sıkıştırma aracı kullanılmalıdır, çünkü testin sonuçları, yüklemenin hafif bir eksantrikliği ile tehlikeye girebilir. 

Test, iki sertleştirilmiş blok arasına küçük bir plastik numunesi (tipik olarak 0,5 x 0,5 x 1 inç prizma veya 0,5 inç çapında ve 1 inç uzunluğunda bir silindir) yerleştirerek ve sonuna kadar yavaşça sıkıştırarak yapılır. kırılma. Bu testin sonuçları, basınç dayanımı, basınç akma dayanımı, ofset akma dayanımı ve elastisite modülünü içerir.

Bu yöntem, numunelerin test edildiği koşullara benzer koşullar altında kullanıldığında plastiklerin sıkıştırma özellikleri hakkında bilgi sağlar. Basınç özellikleri, elastisite modülü, akma gerilimi, akma noktasının ötesinde deformasyon ve basınç dayanımını (malzeme sadece düzleşip kırılmadığı sürece) içerir.

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM D695 testi kapsamında kesin ve hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp