ASTM D6954 Oksidasyon ve Biyobozunmanın Bir Kombinasyonuyla Çevrede Bozunan Plastiklerin Tespiti için Standart Test

ASTM Testleri

ASTM D6954 Oksidasyon ve Biyobozunmanın Bir Kombinasyonuyla Çevrede Bozunan Plastiklerin Tespiti için Standart Test

EUROLAB laboratuvar ASTM D6954 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. Bu kılavuz, kontrollü laboratuvar bozunma oranlarını ve polimerlerin termal ve fotooksidasyon işlemleriyle fiziksel özellik kayıplarının derecesini ve ayrıca bozunmadan sonra tanımlanmış uygulamalarda ve bertaraf ortamlarında biyolojik bozunma ve ekolojik etkileri karşılaştırmak ve sıralamak için bir çerçeve veya yol haritası sağlar.

ASTM D6954 Oksidasyon ve Biyobozunmanın Bir Kombinasyonuyla Çevrede Bozunan Plastiklerin Tespiti için Standart Test

Bertaraf ortamları, termal oksidasyonun meydana gelebileceği toprak, depolama ve kompost maruziyeti ve fotooksidasyonun da meydana gelebileceği arazi örtüsü ve tarımsal kullanım arasında değişir.

Bu kılavuzda, hem termal hem de fotooksidasyon prosesleri ve diğer abiyotik prosesler (Tier 1) ile özellik ve moleküler ağırlıktaki kaybı hızlandırmak ve ölçmek, biyolojik bozunmayı ölçmek (Tier 2) ve ekolojik değerlendirme için yerleşik ASTM International standartları üç kademede kullanılmaktadır.

Termal oksidasyon ve fotooksidasyon için seçilen aşama 1 koşulları, seçilen bir uygulama ve bertaraf ortamında meydana gelmesi muhtemel bozulmayı hızlandırır. Koşullar, uygulama ve bertaraf ortamına bağlı olarak bir dizi nem veya su konsantrasyonunu içermelidir.

Tipik oksidasyon sıcaklıklarında ölçülen bozunma hızı, biyolojik olarak bozunabilir bir kalıntı oluşturan bir moleküler ağırlığa ulaşmak için bu seçilen uygulamada değerlendirilmekte olan polimerleri karşılaştırmak ve sıralamak için gereklidir (CO2 için ASTM International biyometre testleri kullanılarak).

Oksidasyonlardan kaynaklanan kalıntılar daha sonra biyolojik bozunma hızı ve derecesini ölçmek için standart biyometrik test yöntemlerinde uygun bertaraf veya kullanım ortamlarına maruz bırakılır (Kademe 2).

Kademe 1 değerlendirme altında oluşturulan veriler ve seçilen ortamda (Tier 2) biyolojik bozunma için belirlenen süre, bu kılavuz ile benzer çevre koşulları altında değerlendirilen diğer polimerlere göre sıralamaya izin verir.

Biyolojik bozunma derecesi ve süresi, ASTM International yöntemleriyle tutarlı olmalıdır ve ara oksidasyon aşamasından ve biyolojik bozunmadan kaynaklanan herhangi bir kalıntının, kalıcı değil çevresel olarak iyi huylu olduğu gösterilmelidir (Kademe 3).

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB, üreticilere ASTM D6954 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp