ASTM D7078 V-Çentikli Ray Kesme Yöntemi ile Kompozit Malzemelerin Kesme Özellikleri için Test

ASTM Testleri

ASTM D7078 V-Çentikli Ray Kesme Yöntemi ile Kompozit Malzemelerin Kesme Özellikleri için Test

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM D7078 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu standart, V-çentikli numunenin uçlarını iki çift yükleme rayı arasına sıkıştırarak yüksek modüllü fiber takviyeli kompozit malzemelerin kesme özelliklerinin belirlenmesini kapsar.

ASTM D7078 V-Çentikli Ray Kesme Yöntemi ile Kompozit Malzemelerin Kesme Özellikleri için Test

Gerdirme ile yüklendiğinde, raylar numune yüzleri yoluyla numuneye kesme kuvvetleri uygular. Karşılaştırıldığında, Test Yöntemi D5379/D5379M numunesi üst ve alt kenarlarından yüklenir. Yüzey yükleme, gerekirse numuneye daha yüksek kesme kuvvetlerinin uygulanmasına izin verir.

Ek olarak, mevcut test yöntemi, Test Yöntemi D5379/D5379M'nin V-çentikli numunesinden daha büyük bir ölçüm kesitine sahip bir numune kullanır. Her iki test yönteminde de, V-çentikli bir numunenin kullanılması, çenelerin çevresindeki kesme gerilmeleriyle ilişkili olarak mastar bölümü kesme gerilmelerini arttırır,böylece kesme gerilimi dağılımının çentiksiz bir numuneye göre daha tekdüze olmasına neden olurken, hatanın mastar bölümünde lokalize edilmesidir.

Karşılaştırıldığında, Test Yöntemi D4255/D4255M, gerilimle yüklenen iki çift yükleme rayı arasına sıkıştırılmış çentiksiz bir numune kullanır. Ayrıca, Test YöntemiD4255/D4255M'nin aksine, mevcut test yöntemi, numunede deliklere gerek kalmadan numunenin tutulmasını sağlar.

Kompozit malzemeler, aşağıdaki malzeme formlarında sürekli elyaf veya süreksiz elyaf takviyeli kompozitlerle sınırlıdır:

  • Sadece tek yönlü lifli tabakalardan oluşan, lif yönü bağlantı raylarına paralel veya dikey olarak yönlendirilmiş laminatlar.
  • Dengeli ve simetrik yapıya sahip laminatlar, 0?? fikstür raylarına paralel veya dik yönlendirilmiş yön.
  • Dokuma, örgülü veya örme kumaş lifli tabakalardan oluşan laminatlar.
  • Liflerin çoğunluğu rastgele dağılmış olan kısa lif takviyeli kompozitler.

SI birimlerinde veya inç-pound birimlerinde belirtilen değerler ayrı ayrı standart olarak kabul edilecektir. Metin içinde inç-pound birimleri parantez içinde gösterilmiştir. Her sistemde belirtilen değerler tam eşdeğer değildir; bu nedenle, her sistem diğerinden bağımsız olarak kullanılmalıdır. İki sistemden elde edilen değerlerin birleştirilmesi, standartla uyumsuzlukla sonuçlanabilir.

EUROLAB, üreticilere ASTM D7078 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp