ASTM D7136 Elyaf Takviyeli Polimer Matris Kompozitinin Düşen Ağırlık Darbe Olayına Karşı Hasar Direncini Ölçmek için Test

ASTM Testleri

ASTM D7136 Elyaf Takviyeli Polimer Matris Kompozitinin Düşen Ağırlık Darbe Olayına Karşı Hasar Direncini Ölçmek için Test

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM D7136 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu standart, bir ağırlık düşürme darbe olayına maruz kalan çok yönlü polimer matrisli kompozit lamine plakaların hasar direncini belirler.

ASTM D7136 Elyaf Takviyeli Polimer Matris Kompozitinin Düşen Ağırlık Darbe Olayına Karşı Hasar Direncini Ölçmek için Test

Kompozit malzeme formları, test laminatları ve kalınlıkları aralığı ile sürekli fiber takviyeli polimer matrisli kompozitlerle sınırlıdır.Sandviç yapıların hasara dayanıklılık özelliklerini belirlemek için bu prosedürleri değiştirme talimatları, Uygulama D7766'de verilmektedir .

Düz, dikdörtgen bir kompozit plaka, yarım küre çarpma tertibatlı bir ağırlık düşürme cihazı kullanılarak düzlem dışı, konsantre bir darbeye maruz bırakılır. Düşürme ağırlığının potansiyel enerjisi, çarpma tertibatının kütlesi ve düşme yüksekliği tarafından tanımlandığı gibi, testten önce belirtilir. Darbe olayı sırasında temas kuvveti ve hızının isteğe bağlı ölçümü için ekipman ve prosedürler sağlanmıştır. Hasar direnci, numunede ortaya çıkan boyut ve hasar türü açısından ölçülür.

Test yöntemi, malzemeleri hasar direnci açısından taramak veya sonraki hasar tolerans testi için bir numuneye hasar vermek için kullanılabilir. Gömülü plaka, Test Yöntemi D7137/D7137M'ye göre test edildiğinde , genel test dizisine genellikle Darbeden Sonra Sıkıştırma (CAI) yöntemi olarak atıfta bulunulur. Test Yöntemi D6264/D6264M'ye göre yarı statik girinti , düzlem dışı bir kuvvetten hasar oluşturmak ve hasar direnci özelliklerini ölçmek için alternatif bir yöntem olarak kullanılabilir.

Bu test yöntemi tarafından üretilen hasar direnci özellikleri, numune geometrisi, yerleştirme, çarpma geometrisi, çarpma tertibatı kütlesi, çarpma kuvveti, çarpma enerjisi ve sınır koşullarını içeren çeşitli faktörlere büyük ölçüde bağlıdır. Bu nedenle, sonuçlar genellikle diğer konfigürasyonlara ölçeklenebilir değildir ve test edilen geometrik ve fiziksel koşulların kombinasyonuna özeldir.

SI birimlerinde veya inç-pound birimlerinde belirtilen değerler ayrı ayrı standart olarak kabul edilecektir. Her sistemde belirtilen değerler tam eşdeğer olmayabilir; bu nedenle, her sistem diğerinden bağımsız olarak kullanılmalıdır. İki sistemden elde edilen değerlerin birleştirilmesi, standartla uyumsuzlukla sonuçlanabilir.

Bu standart, varsa kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB, üreticilere ASTM D7136 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp