ASTM D7181 Zeminler için Konsolide Drenajlı Üç Eksenli Sıkıştırma Testi

ASTM Testleri

ASTM D7181 Zeminler için Konsolide Drenajlı Üç Eksenli Sıkıştırma Testi

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte ASTM D7181 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu test yöntemi, bozulmamış veya sulandırılmış topraktan silindirik bir numunenin mukavemet ve gerilim-gerinim ilişkilerinin belirlenmesini kapsar. Numuneler konsolide edilir ve sabit bir eksenel deformasyon oranında (gerinim kontrollü) drenaj ile sıkıştırılarak kesilir.

ASTM D7181 Zeminler için Konsolide Drenajlı Üç Eksenli Sıkıştırma Testi

Bu test yöntemi, eksenel yükün, eksenel deformasyonun ve hacimsel değişikliklerin ölçülmesiyle ana gerilimlerin ve eksenel sıkıştırmanın hesaplanmasını sağlar.

Bu test yöntemi, Mohr mukavemet zarfları gibi mukavemet ve deformasyon özelliklerinin belirlenmesinde faydalı veriler sağlar. Genel olarak, üç numune, bir mukavemet zarfını tanımlamak için farklı etkin konsolidasyon gerilimlerinde test edilir. Gerilmeler testi talep eden mühendis tarafından belirtilmelidir. Her konsolidasyon gerilimi için yeni bir numune üzerinde test yapılması gerekir.

Mukavemet zarflarının belirlenmesi ve test sonuçlarının yorumlanmasına ve değerlendirilmesine yardımcı olacak ilişkilerin geliştirilmesi, bu test yönteminin kapsamı dışındadır ve kalifiye, deneyimli bir profesyonel tarafından gerçekleştirilmelidir.

Bu standartta verilerin nasıl toplandığını, hesaplandığını veya kaydedildiğini belirtmek için kullanılan prosedürler, endüstri standardı olarak kabul edilir. Ek olarak, genellikle saklanması gereken önemli basamakları temsil ederler. Kullanılan prosedürler, materyal varyasyonlarını, verilerin elde edilme amacını, özel amaçlı çalışmaları veya kullanıcının amaçlarına yönelik herhangi bir hususu dikkate almaz; ve raporlanan verilerin önemli basamaklarını bu hususlarla orantılı olacak şekilde artırmak veya azaltmak yaygın bir uygulamadır. Mühendislik tasarımı için analiz yöntemlerinde kullanılan önemli basamakları dikkate almak bu test standardının kapsamı dışındadır.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart kabul edilmelidir. Parantez içinde verilen inç-pound birimleri, yalnızca bilgi amaçlı sağlanan ve standart olarak kabul edilmeyen matematiksel dönüşümlerdir. Test sonuçlarının SI dışındaki birimlerde raporlanması, bu test yöntemine uygunsuzluk olarak kabul edilmeyecektir.

Bu standart, tehlikeli malzemeleri, işlemleri ve ekipmanı içerebilir. Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevresel uygulamaları oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB, üreticilere ASTM D7181 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp