ASTM D732 Testi

ASTM Testleri

ASTM D732 Testi

ASTM D732, plastikler için kesme mukavemeti testi, bir zımba tipi kesme testi tanımlar. Bu test yöntemi, levhalar, levhalar ve kalıplanmış şekiller biçimindeki kompozit malzemelerin kesme mukavemetini belirleme prosedürünü kapsar.

ASTM D732 Testi

Numune kalınlıkları 0.050” ile 0.500” arasında değişebilir. Özel bir ekipman kullanılarak numune tarafından 1” çapında bir disk delinecektir. ASTM D732 testi, zımba tipi kesme testini kapsar ve 0,127 ila 12,7 mm (0,050 ila 0,500 inç) kalınlığındaki levhalar ve kalıplanmış diskler şeklindeki organik plastikten test numunelerinin kesme mukavemetinin belirlenmesinde kullanılması amaçlanmıştır.

Zımba tipi bir aletle elde edilen kesme mukavemeti, mühendislik tasarımı için malzeme karşılaştırma veya veri elde etmenin bilinen yöntemlerinden biridir. Bununla birlikte, son kullanım uygulaması için, bu test yönteminde dikkate alınmayan, gerilmeyi yoğunlaştıran geometriler ve kesme hızları gibi, kesme mukavemetini derinden etkileyebilecek birçok faktörün olabileceği kabul edilmelidir. Ayrıca, yükün kayma dayanımı alanına bölünmesiyle kesme dayanımının hesaplanmasının, yükün kayma kenarı alanına (çevre X kalınlığı) bölünmesiyle hesaplanması, kesme dayanımı değerinin olduğu şeklinde yorumlanmamalıdır. bu şekilde elde edilen, kalınlıktan bağımsız olarak yalnızca bir malzeme özelliğidir.

Bir plastik veya filmin iki metal kenar arasında kesildiğinde akacağı yükü belirlemek için kesme mukavemeti testi kullanılır. Kesme mukavemeti sonuçları, kesme yüklerine maruz kalma eğiliminde olan film ve levha ürünlerinin tasarımcıları için veya uygulanan ezilme yüklerinin bir risk olduğu uygulamalarda önemlidir.

Sonuçlar, kesme kuvveti olarak ifade edilir ve MPa veya psi birimlerinde verilir. Kesme mukavemeti, numuneyi kesmek için gereken kuvvetin, kesme kenarı alanına bölünmesiyle hesaplanır. Kesilen kenarın alanı, numunenin kalınlığı ile çarpılan zımbanın çevresine eşittir.

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM D732 testi kapsamında kesin ve hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp