ASTM D790 Uygulanamayan ve Güçlendirilmiş Plastiklerin ve Elektrik Yalıtım Malzemelerinin Flexural Özellikleri için Standart Test Yöntemleri

ASTM Testleri

ASTM D790 Uygulanamayan ve Güçlendirilmiş Plastiklerin ve Elektrik Yalıtım Malzemelerinin Flexural Özellikleri için Standart Test Yöntemleri

ASTM D790 standardı, basitçe desteklenen bir kirişe (numune) yük uygulamak için üç noktalı bir yükleme sistemi kullanan yüksek modüllü kompozitler ve elektrik yalıtım malzemeleri de dahil olmak üzere uygulanmamış ve güçlendirilmiş plastiklerin bükülme özelliklerini belirlemek için kullanılır.

ASTM D790 Uygulanamayan ve Güçlendirilmiş Plastiklerin ve Elektrik Yalıtım Malzemelerinin Flexural Özellikleri için Standart Test Yöntemleri

Yöntem genellikle hem sert hem de yarı sert malzemeler için geçerlidir, ancak test numunesinin dış yüzeyinde kırılmayan veya verim vermeyen malzemeler için % 5,0 gerinim sınırı içinde bükülme mukavemeti belirlenemez.

Dikdörtgen kesit test numuneleri enjeksiyon kalıplanır veya kalıplanmış veya ekstrüde levhalardan veya plakalardan kesilir veya kalıplanmış veya ekstrüde edilmiş şekillerden kesilir. Numuneler sağlam ve düzgün dikdörtgen olmalıdır. Numune iki destek üzerine dayanır ve destekler arasında bir yükleme burnu ile yüklenir.

Sapmayı iki yoldan biriyle ölçün; çapraz kafa pozisyonu veya bir sapma ölçer kullanarak. Çalışmalar, bir saptırma ölçer ile elde edilen sapma verilerinin, çapraz kafa konumu kullanılarak elde edilen verilerden farklı olacağını göstermiştir. Saptırma ölçüm yöntemi rapor edilecektir.

Üretim ortamlarında kalite kontrolü gereksinimleri genellikle çapraz kafa pozisyonu kullanılarak sapma ölçülerek karşılanır. Bununla birlikte, saptırma göstergesi gibi bir sapma göstergesi kullanılarak daha doğru ölçüm elde edilebilir.

Bu test yöntemi kapsamında izin verilen maksimum zorlanma ile yırtılmayan malzemeler 4 noktalı büküm testi için daha uygun olabilir. İki test yöntemi arasındaki temel fark, maksimum bükme momenti ve maksimum eksenel lif gerilmelerinin bulunduğu yerdedir. Maksimum eksenel lif gerilmeleri, 3 nokta bükmede yükleme burnunun altındaki bir çizgide ve 4 noktalı bükmede yükleme burunları arasındaki alan üzerinde meydana gelir. D6272 Test Yönteminde dört noktalı yükleme sistemi yöntemi bulunabilir.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Parantez içinde sağlanan değerler yalnızca bilgi içindir.

Bu standardın metni açıklayıcı materyal sağlayan notlara ve dipnotlara atıfta bulunmaktadır. Bu notlar ve dipnotlar (tablo ve şekillerdekiler hariç) standardın gereklilikleri olarak kabul edilmeyecektir.

Bu standart, kullanımıyla ilgili varsa tüm güvenlik endişelerini ele almak için değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamalarını belirlemek ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM D790 Uygulanamayan ve Güçlendirilmiş Plastiklerin ve Elektrik Yalıtım Malzemelerinin Flexural Özellikleri için Standart Test Yöntemleri kapsamında test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp