ASTM D792 Yer Değiştirme ile Plastiklerin Yoğunluğu ve Özgül Ağırlığı (Bağıl Yoğunluk) için Test Standardı

ASTM Testleri

ASTM D792 Yer Değiştirme ile Plastiklerin Yoğunluğu ve Özgül Ağırlığı (Bağıl Yoğunluk) için Test Standardı

EUROLAB laboratuvar ASTM D792 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM D792 standardı, levhalar, çubuklar, tüpler veya kalıplanmış parçalar gibi formlardaki katı plastiklerin özgül ağırlığının (nispi yoğunluk) ve yoğunluğunun belirlenmesini tanımlar. İki test yöntemi açıklanmıştır: A, katı plastikleri suda test etmek için ve B, katı plastikleri su dışındaki sıvılarda test etmek için.

ASTM D792 Yer Değiştirme ile Plastiklerin Yoğunluğu ve Özgül Ağırlığı (Bağıl Yoğunluk) için Test Standardı

Yoğunluk, bir malzemenin birim hacmi başına kütledir. Özgül ağırlık, 23°C'de belirli bir hacimdeki malzemenin kütlesinin aynı hacimdeki deiyonize suya oranının bir ölçüsüdür. Özgül ağırlık ve yoğunluk özellikle önemlidir, çünkü plastik, pound başına maliyet temelinde satılır ve daha düşük yoğunluk veya özgül ağırlık, pound veya çeşitli parça ağırlığı başına daha fazla malzeme anlamına gelir.

İki temel test prosedürü vardır: Metot A ve Metot B. Daha yaygın olanı Metot A'dır, levha, çubuk, boru ve kalıplanmış ürünlerle kullanılabilir. Yöntem A için, numune havada tartılır, ardından 23°C'de damıtılmış suya daldırıldığında, numuneyi gerektiği gibi tamamen suya batırılmış halde tutmak için bir platin ve tel kullanılarak tartılır. Yoğunluk ve Özgül Ağırlık hesaplanır.

Bu standart test yöntemi, su gibi bir sıvıdaki kaldırma kuvveti ile plastik malzemelerin yoğunluğunun ve özgül ağırlığının ölçülmesine izin verir. Testin prensibini anlamak kolaydır ancak yöntem, daldırılmış numune sabitlemesi, hava kabarcıkları ve diğerleri gibi ölçüm hataları için çeşitli kaynaklar sunar. Bazı terazi üreticileri, hassasiyeti artıran gelişmiş yöntemlerin yanı sıra belirli fikstürler de sunar.

Kristallik, termal geçmiş, gözeneklilik ve bileşimdeki (reçine, plastikleştiriciler, dolgu maddeleri, vb. türler) farklılıklar nedeniyle bir numunenin farklı bölümlerinin yoğunlukta farklılık göstermesi olası olduğundan, bu test yöntemlerini kullanarak ortalama bir yoğunluk hesaplanır.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilişkili tüm güvenlik sorunlarını ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, yer değiştirme ile plastiklerin yoğunluğu ve özgül ağırlığı (bağıl yoğunluk) için test standardı hizmetleri vermektedir. ASTM D792 standardı kapsamında test hizmetleri verir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp