ASTM D877 Disk Elektrotları Kullanan Yalıtkan Sıvıların Dielektrik Bozulma Gerilimi için Test Standardı

ASTM Testleri

ASTM D877 Disk Elektrotları Kullanan Yalıtkan Sıvıların Dielektrik Bozulma Gerilimi için Test Standardı

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından yayınlanan ASTM D877 standardı, yalıtkan sıvı numunelerinin elektriksel bozulma voltajını belirlemek için A ve B olmak üzere iki prosedürü açıklar. Arıza testi, 45 ila 65 Hz güç frekansı aralığında ac voltajı kullanır.

ASTM D877 Disk Elektrotları Kullanan Yalıtkan Sıvıların Dielektrik Bozulma Gerilimi için Test Standardı

Bu test yöntemi, kullanımdaki elektrikli sıvıların elektriksel deşarj voltajını belirlemek için kullanılır. Alındıktan sonra yeni yalıtkan sıvılar için artık geçerli değildir, bu durumda Test Yöntemi D1816 kullanılacaktır. Bu test yöntemi, IEEE C57.106 gibi profesyonel organizasyon standartlarının önerdiği şekilde kullanılmalıdır.

ASTM D877 Test Prosedürü

Bu test yönteminin bir sıvı numunede bulunan genel kirletici popülasyonuna duyarlılığı, bu test yönteminde kullanılan uygulanan test voltajları yaklaşık 25 kV rms'nin üzerine çıktıkça azalır. Oda sıcaklığında numunedeki su konsantrasyonu doygunluğun %60'ından az ise, bu test yönteminin su varlığına duyarlılığı azalır. Bu test yönteminin uygunluğu, 40 °C'de 900 cSt'den yüksek bir sıvının viskozitesi için belirlenmemiştir.

ASTM D877 Prosedürlerin Sınıflandırılması

Prosedür A, gerekli tekrarlanan arıza testleri arasındaki aralık sırasında herhangi bir çözünmeyen arıza ürününün kolayca çöktüğü sıvıların arıza voltajını belirlemek için kullanılır. Bu sıvılar arasında petrol yağları, hidrokarbonlar, doğal ve sentetik esterler ve transformatörlerde, kablolarda ve benzeri cihazlarda yalıtkan ve soğutma sıvısı olarak kullanılan askarel (PCB) bulunur. Prosedür A, ardışık beş arıza için numuneye deşarj enerjisinin arıza başına 20 mJ'den (mili joule) az olması koşuluyla , Test Yöntemleri D2225'te belirtildiği gibi silikon sıvısının dielektrik bozulmasını elde etmek için kullanılabilir .

Prosedür B, herhangi bir çözünmeyen bozulma ürününün Prosedür A'da gereken 1 dakikalık aralık sırasında diskler arasındaki boşluktan tamamen çökmediği sıvıların arıza voltajını belirlemek için kullanılır. test sırasında numuneden çöken çözünmeyen maddeler içeren sıvı numunelerin arıza voltajının belirlenmesi için de uygulanmalıdır. Bunlar, devre kesicilerden, yük kademe değiştiricilerinden ve çözünmeyen partikül maddelerle yoğun şekilde kirlenmiş diğer sıvılardan alınan numuneleri içerebilir. Bu örnekler, tekrarlanan testler arasında büyük farklılıklar olabilecek örnekleri temsil eder. Prosedür B'nin kullanılması, bu tür sıvıları test ederken daha doğru bir arıza voltajı değeri ile sonuçlanacaktır.

ASTM spesifikasyonunun mevcut olmadığı durumlarda veya bir ASTM kılavuzu veya standardı için bir değer geliştirirken bir yalıtkan sıvının arıza gerilimini belirlemek için Prosedür B'yi kullanılır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM D877 disk elektrotları kullanan yalıtkan sıvıların dielektrik bozulma gerilimi için test standardı kapsamında test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp