ASTM D880 Testi

ASTM Testleri

ASTM D880 Testi

ASTM D880 Nakliye Konteynerleri ve Sistemleri için Darbe Testi için Standart Test Yöntemi

ASTM D 880 nakliye konteyneri testinin kapsamı, konteyner üzerindeki etkilerin sonuçlarını belirlemektir. Test standardının iki prosedürü vardır.

ASTM D880 Testi

Prosedür A, nakliye konteynerinin darbelere dayanma yeteneğini test eder. Prosedür B, nakliye konteynerinin içeriğe koruma sağlama yeteneğini test eder. Prosedür B için, nakliye konteynerinin tanımı, iç konteynerin yanı sıra dış konteyneri de içerir.

ASTM D880 bir dizi kaba uygulanabilir. Bunlar arasında, bunlarla sınırlı olmamak üzere, torbalar, variller, kutular, kasalar, davullar, fıçılar, kovalar ve çuvallar bulunur. Standart ayrıca palet yüklerinin ve paletlenmiş birimlerin test edilmesine de izin verir. Ağır yüklü üniteler bu standarda göre test edilebilir.

Darbe testi neden önemlidir? Etkiler ulaşımda sık rastlanan bir durumdur. Sevkiyat yöntemi ne olursa olsun, hava, deniz, demiryolu veya karayolu üzerinde, etkiler yaygındır. Kaplar bir yüzeyden diğerine düşürüldükçe ortaya çıkabilir. Kaplar üst üste yerleştirildikçe meydana gelebilirler. Etkiler normal eylemler sırasında meydana gelir, ancak kazara da olabilir.

Bir ASTM D880 test laboratuvarı, test edilen prosedüre göre farklı bir kap kurulumu gerektirecektir. Örneğin, Prosedür A'da kapta gerçek içerikler veya yapay içerikler kullanılabilir. Prosedür B için yalnızca gerçek içerikler kullanılabilir. İçerik ne olursa olsun, konteyner taşınırken olduğu gibi çemberlenmeli, kapatılmalı ve mühürlenmelidir.

Testin tamamlanmasının ardından bir test raporu tamamlanır. Test raporu aşağıdaki bilgileri içerecektir:

  • Test standardı ve prosedürden sapmalar.
  • Test numunesinin doğru tanımlanması için yeterli ayrıntıyla tanımı.
  • İçeriğin açıklaması.
  • Testin amacının tanımlanması.
  • Testi tamamlamak için kullanılan aparatın tanımlanması. Bu, uygun olduğunda eğim açısını içerecektir. Son kalibrasyon hakkında bilgi içermek için kullanılan enstrümantasyon. Test aparatında veya cihazda yapılan herhangi bir değişikliğin ayrıntıları.
  • Testten önce konteyneri şartlandırma yöntemi.
  • Test dizisinin açıklaması. Her testin darbe hızının ayrıntıları. Test örneğinin taşıyıcı üzerindeki yönü. Gerektiğinde, herhangi bir tehlike kullanımı. Tehlikeler kullanılıyorsa, boyutlar, ağırlık, malzeme ve konum dikkatlice belirtilmelidir.
  • Herhangi bir hasarın ayrıntıları doğru bir şekilde dahil edilmelidir. Hasar meydana gelmişse, laboratuvar sonuçların doğru yorumlanmasına yardımcı olabilecek gözlemleri not etmelidir. Test laboratuvarının ayrıca kabın tasarımını, ambalajlama yöntemini, engelleme veya yastıklama yöntemini geliştirmek için herhangi bir öneri içermesine izin verilir ve teşvik edilir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp