ASTM D94 Petrol Ürünlerinin Sabunlaşma Sayısı için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM D94 Petrol Ürünlerinin Sabunlaşma Sayısı için Standart Test Yöntemi

EUROLAB laboratuvar, ASTM D94 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. Bu test yöntemleri, petrol ürünlerinde yağlayıcılar, katkı maddeleri ve şanzıman sıvıları gibi aşağıdaki koşullarda sabunlaşacak bileşenlerin miktarının belirlenmesini kapsar.

ASTM D94 Petrol Ürünlerinin Sabunlaşma Sayısı için Standart Test Yöntemi

Petrol ürünlerine bazen eklenen kükürt, fosfor, halojenler ve diğer bazı elementlerin bileşikleri de alkali ve asitleri tükettiğinden, elde edilen sonuçlar sabunlaşabilen maddeye ek olarak bu yabancı maddelerin etkisini göstermektedir.

Bu tür malzemeleri içeren ürünler, kullanılmış içten yanmalı motor karter yağları ve kullanılmış türbin yağları üzerindeki sonuçlar dikkatle yorumlanmalıdır.

Normalde sabunlaşabilir madde olarak kabul edilmeyen yukarıda belirtilen malzemeler, inorganik veya belirli organik asitleri, çoğu alkali olmayan sabunları ve benzerlerini içerir. Bu tür malzemelerin mevcudiyeti, sabunlaşma sayısını, test yönteminin esas olarak amaçlandığı yağlı sabunlaşabilen malzemelerinkinden daha fazla arttırır.

Sabunlaştırma testinde geri titrasyonun sonuna yakın hidrojen sülfür kokusu, numunede belirli tipte reaktif kükürt bileşiklerinin bulunduğunun bir göstergesidir. Diğer reaktif kükürt, klor ve fosfor bileşikleri ve diğer karışan maddeler söz konusu olduğunda, test sırasında basit bir gösterge verilmez. Yağ asitlerinin gerçek miktarının gravimetrik olarak belirlenmesi, bu tür bileşikler için muhtemelen en güvenilir yöntemdir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB, üreticilere ASTM D94 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp