ASTM D991 Kauçuk Özelliği için Standart Test Yöntemi - Elektriksel Olarak İletken ve Antistatik Ürünlerin Hacim Direnci

ASTM Testleri

ASTM D991 Kauçuk Özelliği için Standart Test Yöntemi - Elektriksel Olarak İletken ve Antistatik Ürünlerin Hacim Direnci

ASTM D991 testi, elektriksel olarak iletken ve antistatik ürünlerde kullanılan kauçukların hacim direncinin belirlenmesini kapsar. Bu test yöntemi, yüzey iletkenliğinin numuneden geçen iletkenliğe kıyasla ihmal edilebilir olduğunu varsayar.

ASTM D991 Kauçuk Özelliği için Standart Test Yöntemi - Elektriksel Olarak İletken ve Antistatik Ürünlerin Hacim Direnci

Belirli uygulamalarda kullanılan kauçuk ürünlerin elektriksel davranışı, güvenlik, statik değişiklikler, akım iletimi vb. gibi çeşitli nedenlerle önemlidir. Bu test yöntemi, bu tür kauçuk ürünlerin davranışını tahmin etmede faydalıdır.

ASTM D991 Test Prosedürü

Elektrot tertibatı, bir çift akım elektrotunun bağlı olduğu 10 TV·m'den (örneğin sert kauçuk, polietilen, polistiren, vb.) ve bir çift potansiyel elektrot, dört elektrot paralel olacak ve üst yüzeyleri aynı yatay düzlemde olacak şekilde sabitlenir. Birinci çift ile aynı olan başka bir çift akım elektrotu, ikinci bir yalıtım malzemesi parçasına bağlanmalıdır, böylece bunlar, doğrudan birinci çiftin üzerine numune üzerine bindirilebilir.

Akım elektrotları, numune genişliğinden en az 10 mm (0,4 inç) daha büyük bir uzunluğa, 5 ila 8 mm (0,2 ve 0,3 inç) arasında bir genişliğe ve 0,05 mm (0,002 inç) arasında bir yüksekliğe sahip olmalıdır. 10 ve 15 mm (0,4 ve 0,6 inç). Potansiyel elektrotlar, mevcut elektrotlara eşit bir uzunluğa ve yüksekliğe sahip olacak ve üst yüzeyde maksimum 0,5 mm (0,02 inç) yarıçapa sahip bir kenara inceltilecektir. Potansiyel elektrotlar arasındaki mesafe 10 mm'den (0,4 inç) az veya 66 mm'den (2,6 inç) fazla olmamalı ve %6 2 içinde bilinmelidir.

Akım elektrotları, potansiyel elektrotların dışında eşit uzaklıkta olmalı ve onlardan en az 20 mm (0,8 inç) ayrılmalıdır. Elektrotlar pirinç, nikel, paslanmaz çelik vb. gibi korozyona dayanıklı metalden yapılacaktır. Elektrotlar arasındaki yalıtım direnci 1 TV'den büyük olacaktır. Potansiyel elektrotlar arasındaki mesafe 10 mm'den (0,4 inç) az veya 66 mm'den (2,6 inç) fazla olmamalı ve %6 2 içinde bilinmelidir. Akım elektrotları, potansiyel elektrotların dışında eşit uzaklıkta olmalı ve onlardan en az 20 mm (0,8 inç) ayrılmalıdır. Elektrotlar, pirinç, nikel, paslanmaz çelik vb. gibi korozyona dayanıklı bir metalden yapılacaktır.

Elektrotlar arasındaki yalıtım direnci 1 TV'den büyük olacaktır. Potansiyel elektrotlar arasındaki mesafe 10 mm'den (0,4 inç) az veya 66 mm'den (2,6 inç) fazla olmamalı ve %6 2 içinde bilinmelidir. Akım elektrotları, potansiyel elektrotların dışında eşit uzaklıkta olmalı ve onlardan en az 20 mm (0,8 inç) ayrılmalıdır. Elektrotlar pirinç, nikel, paslanmaz çelik vb. gibi korozyona dayanıklı metalden yapılacaktır. Elektrotlar arasındaki yalıtım direnci 1 TV'den büyük olacaktır.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Parantez içinde verilen değerler bilgi amaçlıdır.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM D991 Kauçuk Özelliği için Standart Test Yöntemi - Elektriksel Olarak İletken ve Antistatik Ürünlerin Hacim Direnci kapsamında test hizmetleri de verilmektedir. Test ve sertifikasyon talepleriniz için laboratuvarımız EUROLAB ile iletişime geçmekten çekinmeyin.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp