ASTM E119 Bina İnşaatı ve Malzemelerinin Yangın Testleri için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM E119 Bina İnşaatı ve Malzemelerinin Yangın Testleri için Standart Test Yöntemi

ASTM E119 Testi, yapı elemanı bileşenlerinin yangına dayanıklılık durumlarını, belirli sıcaklıklarda yapısal bütünlüklerini koruyup koruyamadıklarını veya önceden belirlenmiş bir test maruziyeti sırasında her iki özelliği sergilediği süreyi değerlendirmeyi amaçlamaktadır.

ASTM E119 Bina İnşaatı ve Malzemelerinin Yangın Testleri için Standart Test Yöntemi

Yangın ve güvenlik kuralları nedeniyle, kullanılmadan veya kurulmadan önce yangına dayanıklılık derecesi alması gereken bir dizi inşaat malzemesi, kablo, mobilya ve diğer yapı ürünleri vardır. ASTM E119, tüm bu ürünlerin değerlendirmelerini elde etmek için yangın ve yanıcılık test laboratuvarları tarafından düzenli olarak kullanılan en faydalı malzeme testlerinden biridir.

EUROLAB, belirli test malzemelerinin yapısal amaçlarının bütünlüğünü korurken pasif olarak yangını içerebilecekleri sürenin uzunluğunu kapsamlı bir şekilde değerlendirmek için ASTM E119 yangın testini gerçekleştirme konusunda yüksek niteliklidir.

ASTM E 119'da yer alan test prosedürlerinin uygulanması, yapı malzemelerinin ve montajlarının yangın içerebileceği, yapısal bütünlüğü koruyacağı veya her ikisinin birden "süresi"nin değerlendirilmesidir. Test edilecek düzenek türleri arasında taşıyıcı duvarlar ve bölmeler, kolonlar, zeminler ve çatılar, kirişler ve koruyucu membranlar bulunur. Bu yapı ürünlerinin başarılı (geçerli) bir sonuç üretmesi için özel gereksinimlerin karşılanması gerekir. Bu şartlara “kabul şartları” denir. Kabul koşulları, bir testi başarılı kılan şeyin ana hatlarını verir. Bu koşullar karşılanmazsa, test edilen malzeme veya montaj başarısız olur.

Yapı malzemelerinin yangına dayanıklılığı belirlenir ve standart zaman-sıcaklık eğrisine göre belirlenir. Bu sıcaklık kontrollü ortamda, yapı malzemeleri saatlik puanlarını alır. Test sırasında, belirli kıyaslama sıcaklıklarına kontrollü bir süre içinde ulaşılır. Test, bir yangının meydana gelebileceği her ortamı tam olarak temsil edemese de, standart bir yangın koşullarına maruz kaldığında test malzemelerinin sahip olduğu yangın direncinin göreceli bir ölçümü olarak hizmet eder.

ASTM E119 testini gerçekleştirmek için, duvarlar, bölmeler, döşeme, tavanlar ve çatı kaplaması durumunda olduğu gibi test malzemesinin bir numunesi veya önceden yapılmış bir kısmı test fırınına yerleştirilir. Malzemelerin yönüne bağlı olarak duvar, kolon ve bölmelerde dikey fırın, döşeme, tavan ve çatılarda ise yatay fırın kullanılır. 

Test, belirli bir süre boyunca belirli sıcaklıkları elde etmek için kontrol edilen standart bir yangına bir test numunesini maruz bırakır. Gerektiğinde, yangına maruz kalmanın ardından Uygulama E2226'ya göre uygulanan belirli bir standart yangın hortumu akışı uygulanır.. Test, bu yangına maruz kalma koşulları altında benzer yapı elemanlarının yangın testi tepkisinin göreceli bir ölçüsünü sağlar. Maruz kalma, tüm yangın koşullarını temsil etmez çünkü koşullar, yangın yükünün miktarı, doğası ve dağılımı, havalandırma, bölme boyutu ve konfigürasyonu ve bölmenin ısı emici özelliklerindeki değişikliklere göre değişir. Boyut, malzemeler, montaj yöntemi gibi test koşullarından veya test numunesi yapısından farklılıklar da yangın testi yanıtını etkiler. Bu nedenlerden dolayı sahadaki inşaat uygulamasında varyasyonun değerlendirilmesi gerekmektedir.

Yapı malzemeleri ve montajları, yangına dayanıklılık testi ve hortum akışı testi olmak üzere iki tür teste tabi tutulabilir. Test edilen montaj tipine (zemin, duvar, kolon vb.) Bağlı olarak, uygulanacak bir yük için bir gereklilik olabilir. Başarılı bir şekilde geçmek için, montaj veya malzeme, yangına maruz kaldığı süre boyunca yükü desteklemelidir. Hortum akışı testi, bir hortum akışının test malzemesinin ısıtılmış yüzeyi üzerindeki "etki, erozyon ve soğutma etkilerini" ölçmek için yapılır. Gerekli test türleri ve süresi, test edilen malzemenin kabul koşullarına bağlı olacaktır.

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM E119 testi kapsamında kesin ve hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp