ASTM E1980 Yatay ve Düşük Eğimli Opak Yüzeylerin Güneş Yansıtma İndeksini Hesaplamak için Standart Uygulama

ASTM Testleri

ASTM E1980 Yatay ve Düşük Eğimli Opak Yüzeylerin Güneş Yansıtma İndeksini Hesaplamak için Standart Uygulama

ASTM D1980 standardı, yatay ve düşük eğimli opak yüzeylerin Güneş Yansıtma İndeksi'nin (SRI) standart koşullarda hesaplanmasını kapsar. Yöntem, 0,1'den büyük emisyonlu yüzeyler için SRI hesaplamayı amaçlamaktadır.

ASTM E1980 Yatay ve Düşük Eğimli Opak Yüzeylerin Güneş Yansıtma İndeksini Hesaplamak için Standart Uygulama

Güneş yansıtıcısı ve termal yayılım, yüzey ve yüzeye yakın ortam hava sıcaklığını etkileyen önemli faktörlerdir. Düşük güneş yansıtıcılı yüzeyler, gelen güneş enerjisinin yüksek bir kısmını emer. Emilen bu enerjinin bir kısmı zemine ve binalara iletilir, bir kısmı havaya (daha yüksek hava sıcaklıklarına yol açan) ve bir kısmı gökyüzüne yayılır.

Eşdeğer koşullar için, bir yüzeyin emisyonu ne kadar düşükse, sabit durum sıcaklığı o kadar yüksektir. Düşük emisyonlu yüzeyler gökyüzüne etkili bir şekilde yayılamaz ve bu nedenle ısınır.

Güneş yansıtıcılığının ve termal yayılımının belirlenmesi ve daha sonra yüzeylerin göreli sıcaklığının siyah ve beyaz referans sıcaklığına göre hesaplanması (Güneş Yansıtma İndeksi, SRI olarak tanımlanır), tasarımcıların ve tüketicilerin binalarını ve topluluklarını enerji verimli hale getirmek için uygun malzemeleri seçmelerine yardımcı olabilir. Burada açıklanan yöntem, ölçülen güneş yansımalarına ve yüzeylerin termal özelliklerine göre yüzeylerin SRI'sını verir.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Bu standarda başka ölçü birimi dahil değil.

Bu standart, kullanımıyla ilgili varsa tüm güvenlik endişelerini ele almak için değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevresel uygulamaları belirlemek ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM E1980 Yatay ve Düşük Eğimli Opak Yüzeylerin Güneş Yansıtma İndeksini Hesaplamak için Standart Uygulama kapsamında test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp