ASTM E229 Yapısal Yapıştırıcıların Kesme Mukavemeti ve Kesme Modülü için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM E229 Yapısal Yapıştırıcıların Kesme Mukavemeti ve Kesme Modülü için Standart Test Yöntemi

ASTM E229 testi, nispeten daha yüksek modül yapışmaları tarafından kısıtlanan ince glukelinlerde meydana gelen yapısal yapıştırıcıların kesme mukavemetinin ve kesme modülünün belirlenmesini kapsar.

ASTM E229 Yapısal Yapıştırıcıların Kesme Mukavemeti ve Kesme Modülü için Standart Test Yöntemi

Yapısal yapıştırıcılar, tek veya iki bileşenli yapıştırıcılardır. Genel olarak metal, seramik, mermer, cam, ahşap, termoplastik, kompozit ve bazı plastik malzemeleri yapış tırmada etkilidirler. Aralıksız sıkışmalara, çarpmalara ve çekiç gücüne karşı dayanıklılığı güçlendirilmiştir. Katılaşma, tek bileşenli veya iki bileşen arasında kimyasal reaksiyonla oluşur.

Sabitleşme süresi, seçilen sisteme göre birkaç saniyeden birkaç dakikaya veya saate kadar olabilmektedir. Isı sertleşmeyi hızlandırır. Suya, yağlara ve yakıt türü maddelere karşı son derece dayanıklıdır.

Birçok sektördeki mühendislik faaliyetlerinde kullanılmak üzere tasarlanan yapısal yapıştırıcılar yük taşıma ve diğer yapısal koşullar nedeniyle ihtiyaç duyulan yerlerde güvenilir, uzun ömürlü yapıştırma ve sızdırmazlık sunar. Birçok farklı yüzey, malzeme ve uygulamada kullanılabilecek geniş bir ürün yelpazesi sunulmaktadır; bu sertleştirilmiş akrilikler, poliüretanlar, siyanoakrilatlar, anaerobikler, fenolikler, vinil asetatlar ve epoksi yapısal yapıştırıcılar sektörel ve ticari kullanım için geniş bir uygulama alanı sağlar.

Bazı yapıştırıcıların kesme mukamevet değerleri:

  • Isıyla sertleşen, yoğun çapraz bağlı yapıştırıcılar (epoksi/fenol reçineleri) - 25-35(N/mm2)
  • Oda sıcaklığında sertleşen epoksi reçineleri - 20-30(N/mm2)
  • Oda sıcaklığında sertleşen polimerizasyon yapıştırıcıları (metakrilat, siyanoakrilat) - 10-20(N/mm2)
  • Reaktif poliüretan hot melt yapıştırıcılar - 5-10(N/mm2)
  • Termoplastik hot melt yapıştırıcılar - 10-15(N/mm2)

İnç-pound birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. İnç-pound birimlerinin metrik eşdeğerleri yaklaşık olabilir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM E229 Yapısal Yapıştırıcıların Kesme Mukavemeti ve Kesme Modülü için Standart Test Yöntemi kapsamında test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp