ASTM E23 Metalik Malzemelerin Çentikli Çubuk Darbe Testi için Standart Test

ASTM Testleri

ASTM E23 Metalik Malzemelerin Çentikli Çubuk Darbe Testi için Standart Test

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM E23 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Amerikan Test ve Malzeme Kurumu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM E23 standardı, metalik malzemelerin darbe testleri için uygulanan standart test yöntemlerinden birini açıklamaktadır.

ASTM E23 Metalik Malzemelerin Çentikli Çubuk Darbe Testi için Standart Test

ASTM E23 standardı, metalik malzemelerin kırılma sırasında absorbe ettiği enerjiyi belirleyen çentikli çubuk darbe testlerinden olan Charpy testi ile Izod testlerini açıklamaktadır.

Bu testler, çeşitli sıcaklıklarda gerçekleştirilmektedir. Absorbe edilen enerji, malzemenin tokluğunun bir ölçüsüdür ve çeşitli sıcaklıklarda kırıkta emilen enerjideki değişiklikleri belirlemek için kullanılmaktadır.

ASTM E23 Metalik malzemelerin çentikli çubuk darbe test yöntemi ile belirlenen özellikler, bir çentik ile ilişkili çok eksenli gerilmelere yol açan tek bir kuvvet uygulamasına maruz bırakılan bir malzemenin, özellikle metal bir malzemenin, davranış şekilleri ile ilgilidir.

ASTM E23 test yöntemi ile ISO 148-1 standardına açıklanan test yöntemi birçok açısdan benzerlik göstermektedir. Bu yöntemde 2 veya 2,5 milimetre yarıçaplı bir vurucu kullanırken, 148-1 standardı 2 veya 8 milimetre bir vurucu kullanmaktadır. Ancak bu testler aynı test örneğini ve kilit yarıçapını kullansa da, numuneler farklı referans standartlarına göre kalibre edilmiş farklı makinalarda test edilmektedir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB, üreticilere ASTM E23 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp