ASTM E2412 Fourier Dönüşümü Kızılötesi (FT-IR) Spektrometrisi Kullanılarak Trend Analizi ile Hizmet İçi Yağların Durum İzlemesi için Standart Uygulama

ASTM Testleri

ASTM E2412 Fourier Dönüşümü Kızılötesi (FT-IR) Spektrometrisi Kullanılarak Trend Analizi ile Hizmet İçi Yağların Durum İzlemesi için Standart Uygulama

EUROLAB laboratuvar ASTM E2412 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. Bu uygulama, makine yağlarında, hidrolik sıvılarda ve normal makine çalışmasında kullanılan diğer sıvılarda katkı maddesi tükenmesi, kirletici birikmesi ve temel stok bozulmasının izlenmesinde FT-IR kullanımını kapsar.

ASTM E2412 Fourier Dönüşümü Kızılötesi (FT-IR) Spektrometrisi Kullanılarak Trend Analizi ile Hizmet İçi Yağların Durum İzlemesi için Standart Uygulama

İzlenen kirleticiler arasında su, kurum, etilen glikol, yakıtlar ve yanlış yağ bulunur. Baz stokların oksidasyonu, nitrasyonu ve sülfonasyonu bozunmanın kanıtı olarak izlenir. Bu izleme faaliyetinin amacı, yağda gözlemlenen arıza koşullarına göre makinenin çalışma durumunu teşhis etmektir.

Farklı FT-IR spektrometrelerinin operatörlerinin aynı teknikleri kullanarak sonuçları karşılaştırmasını sağlamak için ölçüm ve veri yorumlama parametreleri sunulur.

Bu uygulama, orta kızılötesi absorpsiyon ölçümlerinden elde edilen eğilim ve dağılım yanıt analizine dayanmaktadır. Fiziksel konsantrasyon birimleri oluşturmak için kalibrasyon mümkün olsa da, çoğu durumda gereksiz veya pratik değildir.

Uyarı veya alarm limitleri (izlenen bir makinede bakım eyleminin önerildiği veya gerekli olduğu nokta), istatistiksel analiz, aynı veya benzer ekipmanın geçmişi, döngüsel testler veya ekipman performansıyla bağlantılı diğer yöntemlerle belirlenebilir.

Bu uyarı veya alarm limitleri, tek bir ölçümle karşılaştırma için sabit bir maksimum veya minimum değer olabilir veya ölçülen yanıtın değişim hızına da dayalı olabilir. Bu uygulama dağılımları açıklar, ancak değişim oranı uyarılarının ve alarmlarının kullanılmasını engellemez.

Burada sunulan spektrumlar ve dağıtım profilleri yalnızca açıklama amaçlıdır ve yağlayıcı veya makine kılavuzlarını temsil ettiği veya oluşturduğu şeklinde yorumlanamaz.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Bu standarda başka hiçbir ölçü birimi dahil edilmemiştir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB, üreticilere ASTM E2412 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp