ASTM E290 Süneklik için Malzemenin Bükülme Testi için Standart Test Yöntemleri

ASTM Testleri

ASTM E290 Süneklik için Malzemenin Bükülme Testi için Standart Test Yöntemleri

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM E290 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu test yöntemleri, malzemelerin sünekliği için eğilme testini kapsar.

ASTM E290 Süneklik için Malzemenin Bükülme Testi için Standart Test Yöntemleri

Prosedürlere, örneğin bükülmüş kısmı üzerinde dört kısıtlama koşulu dahildir:

  • Numunenin orta uzunluğunu tanımlanmış bir boşlukla ayrılmış iki destek arasında zorlamak için belirli boyutlarda bir mandrel veya piston kullanan kılavuzlu bükme testi;
  • Numunenin, bir mandrel ile temas halindeyken, belirli bir açıyla veya belirli bir iç eğrilik yarıçapına (r) kadar büküldüğü ve bükme kuvveti altındayken ölçüldüğü yarı kılavuzlu bir eğme testi;
  • Numunenin uçlarının birbirine doğru getirildiği, ancak dirseğin kendisine enine kuvvetin uygulanmadığı ve dirseğin içbükey iç yüzeyinin diğer malzeme ile temasının olmadığı bir serbest bükülme testi;
  • Bükme ve düzleştirme testi.

Büküldükten sonra, bükümün dışbükey yüzeyi bir çatlak veya yüzey düzensizlikleri açısından incelenir. Numune kırılırsa, malzeme testi geçememiştir. Tam bir kırılma meydana gelmediğinde, başarısızlık kriteri, ürün standardında belirtildiği gibi, bükülmeden sonra numunenin dışbükey yüzeyinde meydana gelen çıplak gözle görülebilen çatlakların veya yüzey düzensizliklerinin sayısı ve boyutudur.

Numunenin kenarının bir kalınlığındaki herhangi bir çatlak, eğilme testi hatası olarak kabul edilmez. Bükülmüş kısmın köşelerinde meydana gelen çatlaklar, ürün standardında köşe çatlakları için belirtilen boyutu geçmediği sürece önemli kabul edilmeyecektir.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Parantez içinde verilen inç-pound değerleri test parametrelerinin oluşturulmasında kullanılmıştır ve sadece bilgi amaçlıdır.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB, üreticilere ASTM E290 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp