ASTM E330 Tekdüzen Statik Hava Basıncı Farkı ile Dış Pencereler, Kapılar, Çatı Pencereleri ve Perde Duvarların Yapısal Performansı için Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM E330 Tekdüzen Statik Hava Basıncı Farkı ile Dış Pencereler, Kapılar, Çatı Pencereleri ve Perde Duvarların Yapısal Performansı için Test Yöntemi

EUROLAB laboratuvar ASTM E330 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM E330 standardı, dış pencerelerin, kapıların yapısal performansının belirlenmesini açıklar , çatı pencereleri ve perde duvarlar, bir test odası kullanılarak üniform statik hava basıncı farklılıkları altında. Bu test yöntemi, metal, cam, duvar ve taş bileşenleri içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan giydirme cephe tertibatlarına uygulanabilir.

ASTM E330 Tekdüzen Statik Hava Basıncı Farkı ile Dış Pencereler, Kapılar, Çatı Pencereleri ve Perde Duvarların Yapısal Performansı için Test Yöntemi

Bu test yöntemi, bitişik yapının yapısal performansını değil, yalnızca belirtilen test numunesiyle ilişkili yapısal performansı değerlendirmeye yöneliktir. Bu test yönteminin doğru kullanımı, basınç ve sapma ölçümü ilkeleri hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirir. Bu test yöntemi, bir numuneye eşit olarak dağıtılmış test yükleri uygulamak için kullanılacak cihazı ve prosedürü açıklar.

  • Yük-sehim eğrisi gerekli olmadığında Prosedür A kullanılmalıdır.
  • Bir yük-sehim eğrisi gerektiğinde Prosedür B kullanılmalıdır.

Bu test yöntemi, tek tip statik hava basıncı farkı altında yapısal performansı belirlemek için standart bir prosedürdür. Bunun tipik olarak, bir rüzgar yükünün dış bina yüzey elemanları üzerindeki etkilerini temsil etmesi amaçlanır. Bina yüzeylerindeki gerçek yükleme, rüzgar yönü, zaman, yerden yükseklik, bina şekli, arazi, çevreleyen yapılar ve diğer faktörlere göre değişen oldukça karmaşıktır. Birçok pencerenin, giydirme cephenin ve kapı düzeneğinin rüzgar yüküne karşı direnci de karmaşıktır ve ürünün tamamına bağlıdır.

Tasarım rüzgar hızları, ASCE/SEI 7'de sağlananlar gibi rüzgar hızı haritalarından alınan verilere dayalı olarak belirli coğrafi konumlar ve oluşma olasılıkları için seçilir. Bu rüzgar hızları, içe ve dışa doğru hareket eden tek tip statik hava basıncı farklılıklarına ve sürelere dönüştürülür. Bina tasarımı, rüzgar yoğunluğu ve süresi, oluşma sıklığı ve diğer faktörlerle ilgili olarak rüzgar basınçlarının karmaşıklıkları dikkate alınmalıdır. Sürekli rüzgarların üzerine bindirilmiş, bir saniyeden birkaç saniyeye kadar kısa süreler için, sürekli rüzgarlardan çok daha yüksek hızlarda hareket edebilen şiddetli rüzgarlardır. ASCE/SEI 7'deki analitik prosedürler, rüzgar tüneli çalışmaları, bilgisayar simülasyonları, ve model analizleri, binaların dış yüzey elemanları üzerindeki uygun tasarım rüzgar yüklerinin belirlenmesinde yardımcı olur. Genel olarak, ASCE/SEI 7'den elde edilen rüzgar yükü süreleri 2 ila 10 s'dir ve basınç katsayılarının belirlenmesinde kullanılan belirli zaman referansına bağlıdır.

Bu test yöntemi, test numunesinin bir test odasının bir yüzüne veya yüzüne karşı sızdırmazlığını sağlamak, numune boyunca test basınç farkını korumak için gereken hızda belirli bir test yükleme programına göre odaya hava sağlamak veya bu odadan havayı boşaltmaktan oluşur. ve numunedeki herhangi bir bozulma veya bozulmanın sapmasını, deformasyonlarını ve yapısını gözlemlemek, ölçmek ve kaydetmek.

Bu standardın metni, açıklayıcı materyaller sağlayan notlara ve dipnotlara atıfta bulunur. Bu not ve dipnotlar (tablo ve şekillerde olanlar hariç) standardın gereklilikleri olarak kabul edilmeyecektir. SI birimlerinde veya inç-pound birimlerinde belirtilen değerler standart olarak ayrı olarak kabul edilmelidir. Her sistemde belirtilen değerler mutlaka tam eşdeğerler değildir; bu nedenle standarda uygunluğu sağlamak için her sistem diğerinden bağımsız olarak kullanılmalı ve iki sistemden elde edilen değerler birleştirilmemelidir.

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, tekdüzen statik hava basıncı farkı ile dış pencereler, kapılar, çatı pencereleri ve perde duvarların yapısal performansı için test yöntemi hizmetleri vermektedir. ASTM E330 standardı kapsamında test hizmetleri verir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp