ASTM E331 Tekdüzen Statik Hava Basıncı Farkıyla Dış Pencerelerin, Çatı Pencerelerinin, Kapıların ve Perde Duvarların Su Geçirgenliği Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM E331 Tekdüzen Statik Hava Basıncı Farkıyla Dış Pencerelerin, Çatı Pencerelerinin, Kapıların ve Perde Duvarların Su Geçirgenliği Test Yöntemi

EUROLAB laboratuvar ASTM E331 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM E331 standardı, dış yüzeye ve açıkta kalan kenarlara aynı anda su uygulandığında, dış cephedeki basınçtan daha yüksek üniform bir statik hava basıncı ile dış pencerelerin, perde duvarların, çatı pencerelerinin ve kapıların su sızmasına karşı direncinin belirlenmesini kapsar.

ASTM E331 Tekdüzen Statik Hava Basıncı Farkıyla Dış Pencerelerin, Çatı Pencerelerinin, Kapıların ve Perde Duvarların Su Geçirgenliği Test Yöntemi

Bu test yöntemi, herhangi bir perde duvar alanına veya tek başına pencerelere, çatı pencerelerine veya kapılara uygulanabilir. Bu test yöntemi, imal edilmiş bir tertibattan su sızmasını ele alır. Düzeneğe nüfuz eden ancak burada tanımlandığı gibi bir arıza ile sonuçlanmayan su, dolgu macunları ve yalıtkan veya lamine cam gibi içerilen malzemelerin performansı üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir. Bu test yöntemi bu sorunları çözmez. Bu test yönteminin doğru kullanımı, basınç ölçüm ilkeleri hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirir.

ASTM E331 testi, test örneğinin içine veya karşı tarafına inşa edilmiş bir hava odası vasıtasıyla içerideki basıncı düşürürken test örneğinin dışına su uygulayarak gerçekleştirilir. Su püskürtme sistemi, su girişine karşı hassas alanlar da dahil olmak üzere test numunesinin eşit şekilde ıslanması için suyu dağıtmak için bir ızgara üzerinde aralıklı olarak yerleştirilmiş nozullara sahiptir.

Kalibre edilmiş püskürtme aparatı (püskürtme raflı sistem), test numunesine 5.0 US gal/ft²-h hızında su verir. Test basıncı farkı genellikle test belirleyicisi tarafından belirlenir. Çoğu genel spesifikasyon, minimum 6.24 psf test basıncını gerektirir.

Bu test yöntemi, tek tip statik hava basıncı farkları altında su girişine karşı direnci belirlemek için standart bir prosedürdür. Bir bina kabuğuna etki eden hava basıncı farklılıkları büyük ölçüde değişir. Bu faktörler, kullanılacak test basıncı farkını belirlemeden önce tamamen dikkate alınmalıdır.

Testlerin sonuçlarını bu test yöntemiyle uygularken, bir duvarın veya bileşenlerinin veya her ikisinin performansının, doğru kurulum ve ayarın bir fonksiyonu olabileceğini unutmayın. Hizmette performans aynı zamanda destekleyici yapının sertliğine ve bileşenlerin çeşitli nedenlerle bozulmaya, titreşime, termal genleşmeye ve büzülmeye karşı direncine de bağlı olacaktır. büyük rüzgar esen su damlaları, artan rüzgar hızı ile artan su damlası darbe basınçları ve yanal veya yukarı doğru hareket eden hava ve su ile hizmet. Bazı tasarımlar, bu yukarı doğru hareket eden suya diğerlerinden daha duyarlıdır.

Bu test yöntemi, test numunesini bir test odasının bir yüzüne veya yüzüne karşı sızdırmaz hale getirmek, numune boyunca test basınç farkını korumak için gerekli oranda odaya hava sağlamak veya bu odadan havayı dışarı atmak ve aynı zamanda cihazın dış yüzüne su püskürtmekten oluşur. Numuneyi gerekli oranda ve herhangi bir su penetrasyonu gözlemleyerek.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Parantez içinde verilen değerler, yalnızca bilgi amaçlı sağlanan ve standart olarak kabul edilmeyen inç-pound birimlerine matematiksel dönüşümlerdir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, tekdüzen statik hava basıncı farkıyla dış pencerelerin, çatı pencerelerinin, kapıların ve perde duvarların su geçirgenliği test yöntemi hizmetleri vermektedir. ASTM E331 standardı kapsamında test hizmetleri verir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp