ASTM E595 Vakum Ortamında Gaz Çıkışından Kaynaklanan Toplam Kütle Kaybı ve Toplanan Uçucu Yoğuşabilir Malzemeler için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM E595 Vakum Ortamında Gaz Çıkışından Kaynaklanan Toplam Kütle Kaybı ve Toplanan Uçucu Yoğuşabilir Malzemeler için Standart Test Yöntemi

ASTM E595 testi, bir vakum ortamına maruz kaldığında malzemelerin uçucu içeriğini belirlemek için bir tarama tekniğini kapsar. İki parametre ölçülür: toplam kütle kaybı (TML) ve toplanan uçucu yoğunlaşabilir malzemeler (CVCM). Ek bir parametre olan geri kazanılan su buharı miktarı (WVR), TML ve CVCM için gerekli maruziyet ve ölçümlerin tamamlanmasından sonra da elde edilebilir.

ASTM E595 Vakum Ortamında Gaz Çıkışından Kaynaklanan Toplam Kütle Kaybı ve Toplanan Uçucu Yoğuşabilir Malzemeler için Standart Test Yöntemi

Bu test yöntemi,  24 saat boyunca 7 × 10 −3 Pa (5 × 10 −5 torr) altında 125 °C'ye maruz kalan malzemelerin kütle kaybını değerlendirmek için test aparatını ve ilgili çalıştırma prosedürlerini açıklar . Genel kütle kaybı, yoğunlaşmayanlar ve yoğunlaştırılabilenler olarak sınıflandırılabilir. İkincisi, burada, 25°C'lik bir sıcaklıkta bir toplayıcı üzerinde yoğuşabilme özelliği ile karakterize edilir. Aksi belirtilmedikçe, 25 ve 125 °C'de tolerans ±1 °C ve 23 °C'de ±2 °C'dir. Bağıl nem toleransı ± %5'tir.

Birçok organik, polimerik ve inorganik malzeme türü test edilebilir. Bunlara polimer çömlekçilik bileşikleri, köpükler, elastomerler, filmler, bantlar, yalıtımlar, büzülme boruları, yapıştırıcılar, kaplamalar, kumaşlar, bağ kordonları ve yağlayıcılar dahildir. Malzemeler "alındığı gibi" durumda test edilebilir veya çeşitli sertleştirme özellikleriyle test için hazırlanabilir.

Bu test yöntemi, esas olarak malzemeler için bir tarama tekniğidir ve konfigürasyon, sıcaklıklar ve malzeme işlemedeki farklılıklar nedeniyle bir sistem veya bileşen üzerindeki gerçek kontaminasyonu hesaplamak için mutlaka geçerli değildir.

Malzemelerin kabulü ve reddi için kullanılan kriterler, kullanıcı tarafından ve belirli bileşen ve sistem gereksinimlerine dayalı olarak belirlenecektir. Tarihsel olarak, uzay aracı malzemelerinin reddedilmesi için tarama seviyeleri olarak %1,00 TML ve %0,10 CVCM kullanılmıştır.

Bu test yöntemine göre kabul edilebilir kabul edilen malzemelerin kullanılması, sistem veya bileşenin kirlenmemiş kalmasını sağlamaz. Bu nedenle, malzemenin performansının tatmin edici olduğundan emin olmak için, gerektiğinde, müteakip fonksiyonel, gelişimsel ve yeterlilik testleri kullanılmalıdır.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM E595 Vakum Ortamında Gaz Çıkışından Kaynaklanan Toplam Kütle Kaybı ve Toplanan Uçucu Yoğuşabilir Malzemeler için Standart Test Yöntemi kapsamında test hizmetleri de verilmektedir. Test ve sertifikasyon talepleriniz için laboratuvarımız EUROLAB ile iletişime geçmekten çekinmeyin.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp