ASTM E681 Kimyasalların Yanıcılık Konsantrasyon Sınırları için Test

ASTM Testleri

ASTM E681 Kimyasalların Yanıcılık Konsantrasyon Sınırları için Test

EUROLAB laboratuvar ASTM E681 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. Bu standart, test sıcaklığında atmosfer basıncında havada yanıcı karışımlar oluşturmaya yeterli buhar basıncına sahip kimyasalların yanıcılık alt ve üst konsantrasyon sınırlarının belirlenmesini kapsar.

ASTM E681 Kimyasalların Yanıcılık Konsantrasyon Sınırları için Test

Bu test yöntemi, inert seyreltme gazlarının varlığında bu limitleri belirlemek için kullanılabilir. Havadan daha güçlü oksidan kullanılmamalıdır.

Yanabilirlik alt sınırı (LFL) ve üst yanıcılık sınırı (UFL) bazen sırasıyla alt patlama sınırı (LEL) ve üst patlama sınırı (UEL) olarak anılır. Ancak LEL ve UEL terimleri bu test yönteminde tanımlanan limitler dışındaki konsantrasyonları belirtmek için de kullanıldığından, LEL ve UEL değerleri rapor edilirken veya kullanılırken tanımların yakından incelenmesi gerekir.

Bu test yöntemi, elektrik ateşlemesine ve alev yayılımının görsel gözlemlerine dayanmaktadır. Alevlerin gözlemlenmesi zorsa (örneğin, görünür spektrumda düzensiz yayılma veya yetersiz lüminesans), test malzemesi büyük ateşleme enerjisi gerektiriyorsa veya malzeme büyük söndürme mesafelerine sahipse, kullanıcılar sorun yaşayabilir.

Tutuşması zor olabilen geniş söndürme mesafelerine sahip malzemeler (belirli aminler, halojenli malzemeler ve benzerleri gibi) için değiştirilmiş bir test yöntemi sağlar.

Güçlü tutuşturma kaynaklarının (doğrudan alev tutuşması gibi) güvenilir kabul edildiği diğer durumlarda, yeterince büyük bir basınç odasında daha yüksek enerjili tutuşturma kaynağı kullanan bir test yönteminin kullanılması (örneğin, Test Yöntemi E2079'daki yöntemlere benzer) . sınırlayıcı oksijen konsantrasyonunun ölçülmesi) daha uygun olabilir. Bu durumda, uzman tavsiyesi gerekli olabilir.

Alev alma sınırları, test sıcaklığına ve basıncına bağlıdır. Bu test yöntemi, yaklaşık 13 kPa (100 mm Hg) pratik bir alt basınç sınırı ile yerel ortamın veya daha düşük bir başlangıç basıncıyla sınırlıdır. Bu ekipmanın maksimum pratik çalışma sıcaklığı yaklaşık 150°C'dir.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Bu standarda başka hiçbir ölçü birimi dahil edilmemiştir.

Bu test yöntemi, kontrollü laboratuvar koşullarında ısıya ve aleve tepki olarak malzemelerin, ürünlerin veya düzeneklerin özelliklerini ölçmek ve açıklamak için kullanılmalı ve malzemelerin, ürünlerin, veya gerçek yangın koşulları altındaki montajlar. Bununla birlikte, bu test yönteminin sonuçları, belirli bir son kullanımın yangın tehlikesi değerlendirmesiyle ilgili tüm faktörleri hesaba katan bir yangın riski değerlendirmesinin unsurları olarak kullanılabilir.

EUROLAB, üreticilere ASTM E681 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp