ASTM E709 Manyetik Parçacık Testi

ASTM Testleri

ASTM E709 Manyetik Parçacık Testi

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM E709 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu standart, ferromanyetik malzemelerde yüzeyde veya yüzeye yakın çatlakları ve diğer süreksizlikleri tespit etmek için tahribatsız bir yöntem olan hem kuru hem de ıslak manyetik parçacık testi için teknikleri kapsar.

ASTM E709 Manyetik Parçacık Testi

Manyetik parçacık testi, ısıl işlemden veya bunların eksikliğinden bağımsız olarak hammaddeye, yarı mamul malzemeye (kütükler, blumlar, dökümler ve dövmeler), bitmiş malzemelere ve kaynaklara uygulanabilir. Önleyici bakım testleri için kullanışlıdır.

Bu standart, spesifikasyonların/standartların, prosedürlerin ve tekniklerin hazırlanmasına yardımcı olmak için bir referans olarak tasarlanmıştır.

Manyetik parçacık testinin, bireysel kuruluşlar tarafından önerilen veya gerekli kılınan prosedürlerin, uygulanabilirliklerini ve eksiksizliklerini değerlendirmek için gözden geçirilebileceği bir yöntem oluşturmak.

Manyetik parçacık testiyle ilgili tesislerin ve personelin organizasyonuna yardımcı olmak.

Malzeme ve parçaların incelenmesi ile ilgili prosedürlerin hazırlanmasına yardımcı olmak. Bu kılavuz, çok çeşitli boyut ve şekillerde ferromanyetik malzemeler ve çok çeşitli inceleme gereksinimleri için önerilen manyetik parçacık test tekniklerini açıklar. Hem prosedürde hem de teknikte kabul edilebilir birçok farklılık olduğundan, açık gereklilikler yazılı bir prosedürle kapsanmalıdır (bkz. Bölüm 21 ).

Bu standart, bu tekniklerle incelenen parçalar/parçalar için kabul standartlarını belirtmez, önermez veya belirtmez. Ancak belirtilmelidir ki, belirtiler üretildikten sonra yorumlanmaları veya sınıflandırılmaları ve ardından değerlendirilmeleri gerekir. Bu amaçla, belirli bir parçada kabul edilemez olan ve gerekmeyenlere karşı kabul edilemez olan göstergelerin tipini, boyutunu, konumunu, hizalama ve aralık derecesini, alan konsantrasyonunu ve yönelimini tanımlamak için ayrı bir kod, şartname veya özel bir anlaşma olmalıdır. Yeniden işleme veya onarıma izin verilmeyen koşullar belirtilmelidir.

Bu standart, aşağıdaki manyetik parçacık yöntemi tekniklerinin kullanımını açıklar:

  • Kuru manyetik toz ,
  • Islak manyetik parçacık ,
  • Manyetik bulamaç/boya manyetik parçacık ve
  • Polimer manyetik parçacık.

Personel Kalifikasyonu— Bu kılavuza göre muayene yapan personel, ASNT Tavsiye Edilen Uygulama No. SNT-TC-1A, ANSI/ASNT Standardı CP-189, NAS 410 veya sözleşmede veya satın almada belirtildiği şekilde kalifiye ve sertifikalandırılmalıdır. emir.

Tahribatsız Muayene Kuruluşu— Muayeneyi gerçekleştirmek için Spesifikasyon E543'te açıklanan bir tahribatsız muayene kuruluşu kullanılıyorsa, tahribatsız muayene kuruluşu Spesifikasyon E543'ün gerekliliklerini karşılamalıdır.

İnç-pound birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. Parantez içinde verilen değerler, yalnızca bilgi amaçlı sağlanan ve standart olarak kabul edilmeyen SI birimlerine matematiksel dönüşümlerdir.

Cıva, birçok düzenleyici kurum tarafından ciddi tıbbi sorunlara neden olabilecek tehlikeli bir madde olarak belirlenmiştir. Cıva veya buharının sağlığa zararlı ve malzemeler için aşındırıcı olduğu kanıtlanmıştır. Cıva ve cıva içeren ürünlerle çalışırken dikkatli olunmalıdır. Ek bilgi için geçerli ürün Güvenlik Veri Sayfasına (SDS) bakın. Kullanıcılar, eyaletinize veya ülkenize cıva veya cıva içeren ürünler veya her ikisini birden satmanın yasalarca yasaklanabileceğini bilmelidir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB, üreticilere ASTM E709 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp