ASTM E740 Yüzey Çatlak Gerilim Numuneleri ile Kırılma Testi için Standart

ASTM Testleri

ASTM E740 Yüzey Çatlak Gerilim Numuneleri ile Kırılma Testi için Standart

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM E740 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu standart, yüzey çatlak gerilimi (SCT) numunelerinin tasarımını, hazırlanmasını ve test edilmesini kapsar.

ASTM E740 Yüzey Çatlak Gerilim Numuneleri ile Kırılma Testi için Standart

Spesifik olarak sürekli artan kuvvet altında test ile ilgilidir ve döngüsel ve sürekli yüklemeleri hariç tutar. Belirlenen miktar, bir yüzeyinde yarı eliptik veya dairesel segmentli yorulma çatlağı olan bir numunenin artık mukavemetidir. Bu değer, malzemenin özelliklerine olduğu kadar çatlak boyutlarına ve numune kalınlığına da bağlıdır.

Test edilebilen metalik malzemeler, mukavemet, kalınlık veya tokluk ile sınırlı değildir. Bununla birlikte, sert malzemelerin kalın numunelerinin testleri, son derece yüksek kapasiteli bir gerilim test makinesi gerektirebilir. Bu uygulamanın metalik olmayan malzemelere uygulanabilirliği belirlenmemiştir.

Bu uygulama, test bölümünde düzgün bir dikdörtgen kesite sahip numunelerle sınırlıdır. Test bölümü genişliği ve uzunluğu, çatlak uzunluğuna göre büyük olmalıdır. Çatlak derinliği ve uzunluğu, testin nihai amacına uygun olarak seçilmelidir.

Artık mukavemet, malzemenin özelliklerine bağlı olarak belirli bir aralıktaki sıcaklığa büyük ölçüde bağlı olabilir. Bu uygulama, herhangi bir uygun sıcaklıktaki testler için uygundur.

Artık mukavemetin, geleneksel gerilim testlerinde normal olarak kullanılan aralık içindeki yükleme hızına nispeten duyarsız olduğuna inanılmaktadır. Hizmette çok düşük veya çok yüksek yükleme oranları beklendiğinde, bu uygulamanın kapsamı dışındaki özel prosedürler kullanılarak yükleme hızının etkisi araştırılmalıdır.

SI birimlerinde veya inç-pound birimlerinde belirtilen değerler ayrı ayrı standart olarak kabul edilecektir. Her sistemde belirtilen değerler tam eşdeğer olmayabilir; bu nedenle, her sistem diğerinden bağımsız olarak kullanılmalıdır. İki sistemden elde edilen değerlerin birleştirilmesi, standartla uyumsuzlukla sonuçlanabilir.

EUROLAB, üreticilere ASTM E740 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp