ASTM E8-E8M Metalik Malzemelerin Gerilim Testi için Standart Test Yöntemleri

ASTM Testleri

ASTM E8-E8M Metalik Malzemelerin Gerilim Testi için Standart Test Yöntemleri

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM E8-E8M testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu test yöntemleri, metalik malzemelerin oda sıcaklığında herhangi bir biçimde gerilim testini, özellikle akma dayanımı, verim belirleme yöntemlerini kapsar.

ASTM E8-E8M Metalik Malzemelerin Gerilim Testi için Standart Test Yöntemleri

Çoğu yuvarlak numune için ölçü uzunluklarının E8 için 4D ve E8M için 5D olması gerekir. Ölçü uzunluğu, E8 ve E8M test numuneleri arasındaki en önemli farktır. Toz metalurjisi (P/M) malzemelerinden yapılan test numuneleri, malzemenin preslenmesini belirli bir öngörülen alan ve yoğunlukta tutmak için endüstri çapında anlaşma ile bu gereklilikten muaftır.

Bu test yöntemlerinin hükümlerine ilişkin istisnaların, belirli bir malzeme için bireysel spesifikasyonlarda veya test yöntemlerinde yapılması gerekebilir.

ASTM E8/E8M gerilim testleri, metal malzemeler üzerinde oda sıcaklığında gerçekleştirilmektedir. Metal numuneler üzerinde yapılan en yaygın test süreçlerinden biridir.

Bu standart, plaka tipi, sac tipi, yuvarlak, sac, şerit, tel, yassı tel, levha, çubuk, dikdörtgen, boru, dövme, döküm, dövülebilir demir ve toz metalurjisi örnekleri gibi çok çeşitli örnek türlerine atıfta bulunmaktadır. Genel olarak işletmeler, hangi tip numuneyi test edeceğini ve ASTM E8/E8M standardında belirtildiği şekilde numunenin boyutlarını belirlemişse, uygun test çerçevesini belirlemek nispeten basit bir işlem olmaktadır.

Numune hazırlama, ASTM E8/E8M test prosedürünün uygun şekilde gerçekleştirilmesinde kritik bir adımdır ve çoğu zaman en fazla gözden kaçan yöntemdir. Yanlış veya dikkatsiz test hazırlığı, tutarsız test sonuçları alınmasına neden olmaktadır. Bu standartta belirtilen toleranslar göz önüne alındığında, uygun numune hazırlığını sağlamak için genellikle hassas işleme veya kesme cihazları kullanmak gerekmektedir.

SI birimlerinde belirtilen değerler, inç/pound birimlerinden ayrı olarak kabul edilmelidir. Her sistemde belirtilen değerler tam eşdeğer değildir; bu nedenle her sistem diğerinden bağımsız olarak kullanılmalıdır. İki sistemden elde edilen değerlerin birleştirilmesi, standartla uyumsuzlukla sonuçlanabilir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB, üreticilere ASTM E8-E8M test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp