ASTM E8 Metalik Malzemelerin Gerilim Testi

ASTM Testleri

ASTM E8 Metalik Malzemelerin Gerilim Testi

EUROLAB laboratuvar ASTM E8 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM E8 standardı, gerilim testi oda sıcaklığında herhangi bir biçimdeki metalik malzemeler üzerinde gerçekleştirilir. Spesifik olarak, akma mukavemeti, akma noktası uzaması, çekme mukavemeti, uzama ve alan azalması gibi metallerin özelliklerini belirler. Metal numuneler üzerinde gerçekleştirilen en yaygın test prosedürlerinden biridir.

ASTM E8 Metalik Malzemelerin Gerilim Testi

ASTM E8'de, levha tipi numuneler, yuvarlak numuneler, levha, şerit, yassı tel ve levha numuneleri, tel, çubuk ve çubuk numuneleri, dikdörtgen numuneler çubuk, boru ve tüp için numuneler, dövme numuneler, döküm numuneleri, dövülebilir demir numunesi, pres döküm numuneleri ve toz metalurjisi numuneleri gibi çeşitli farklı numune türleri referans alınmıştır.

Metal üretimi, gelen hammaddelerinizin ve giden ürününüzün, reklamı yapılan rekabetçi özelliklerinizi karşılayan ürünler üretmek için gereken uygun mukavemete ve sünekliğe sahip olduğuna dair güveni gerektirir.

Nihai Çekme Mukavemeti (UTS), Yüzde Uzama, Ofset Akma Mukavemeti ve Elastisite Modülü (Young Modülü) için güvenebileceğiniz doğru, tekrarlanabilir verilere ihtiyacınız var. İhtiyacınız olan stres-gerinim çekme özelliklerini sürekli olarak sağlayan sağlam, güvenilir, az bakım gerektiren bir test sistemi, üretim süreçlerinizde konfor ve verimlilik sağlamada uzun bir yol kat edecektir.

ASTM E8 Test Prosedürü

En küçük noktanın kesit alanını belirlemek için numune boyutları ölçülür ve belgelenir. Gerilme hesaplamaları için orijinal kesit alanı kullanılır. Ekstansometre kullanılmıyorsa, test numunelerinin üzerine uygun ölçü uzunluğunda ölçü işaretleri koyulur. Numune kırıldıktan sonra ölçü işaretleri arasındaki mesafe, kırılma noktasındaki uzama yüzdesini belirlemek için kullanılır. Ölçü uzunlukları aynı olmalıdır.

Test makinesi sıfırlanır. Numune tutacaklara yerleştirilir. Bir ekstansometre kullanılıyorsa, ekstansometre numuneye takılır ve numune yüklemeye başlanır. Numune başarısız olana veya kırılana kadar test çalıştırılır.

Kırık numune çıkarılır. Bir ekstansometre kullanılıyorsa, yazılım uzama, verim ve modül verilerini otomatik olarak hesaplayacaktır. Ekstansometre kullanılmıyorsa, kırık uçları birbirine takılır ve mastar işaretleri arasındaki mesafe en yakın 0,05 mm'ye (0,002 inç) kadar ölçülür.

SI birimlerinde belirtilen değerler, inç/pound birimlerinden ayrı olarak kabul edilmelidir. Her sistemde belirtilen değerler tam eşdeğer değildir; bu nedenle her sistem diğerinden bağımsız olarak kullanılmalıdır.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, metalik malzemelerin gerilim testi hizmetleri vermektedir. ASTM E8 standardı kapsamında test hizmetleri verir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp