ASTM E8 Testi

ASTM Testleri

ASTM E8 Testi

ASTM E8, Metalik Malzemelerin Gerilim Testi için Standart Test Yöntemleri, oda sıcaklığında herhangi bir biçimdeki metalik malzemelerin gerilim testini, özellikle akma dayanımı, akma noktası uzaması, çekme dayanımı, uzama ve alan küçültme belirleme yöntemlerini kapsar.

ASTM E8 Testi

ASTM E8, çelik veya metal alaşımları gibi metallerin çekme testini açıklar. Bu test, akma dayanımı, nihai çekme dayanımı, uzama ve alan azalması gibi önemli mekanik özellikleri belirler. E8 çekme testleri, malzemeler tek eksenli çekme gerilmelerine maruz kaldığında çeşitli metallerin sünekliğini ve mukavemetini belirler. Bu tür bilgiler, alaşım geliştirme, tasarım, kalite kontrol ve farklı metal setlerinin karşılaştırılması için önemlidir.

Uygun numune çeneleri, ekstansometre ve gerinim hızı kontrolü yapabilen ve gerilim - gerinim verilerini kaydedebilen bir yazılımla donatılmış bir elektro-mekanik veya hidrolik evrensel test makinesi bu testi gerçekleştirmek için gereklidir. 

Germe testleri, tek eksenli çekme gerilmeleri altında malzemelerin mukavemetini ve sünekliğini belirler. Bu bilgiler, malzemelerin karşılaştırılmasında, yeni alaşımların geliştirilmesinde, kalite kontrol için, yapısal tasarımın desteklenmesinde ve ticari gönderiler için kabul testlerinde yardımcı olabilir.

Doğru sonuçlar elde etmek için kavrama ve yüz seçimi çok önemlidir. Numune hizalaması, yandan yükleme veya eğilme momentlerini önlemek için anahtardır. EUROLAB'ın hizalamaya daha duyarlı olan kompozit testlerindeki kapsamlı deneyimi, metalik malzemelerin test edilmesinde bu kritik parametrenin kontrolünü sağlar.

ASTM E8 / E8M, 10 – 38 santigrat derece (50 – 100 Fahrenheit) arasındaki ortam sıcaklığında herhangi bir biçimdeki metalik malzemelerin gerilme özelliklerini ölçer. ASTM E8 / E8M birçok farklı gerilme özelliğini ölçmesine rağmen, en yaygın olanları şunlardır:

  • Akma Dayanımı  - Bir malzemenin kalıcı olarak deforme olduğu stres
  • Akma Noktası Uzaması  - Bir malzemenin elastik davranıştan plastik davranışa geçtiği aşama
  • Çekme Mukavemeti  - Bir malzemenin dayanabileceği maksimum kuvvet veya stres
  • Alanın Azaltılması  - Bir malzemenin sünekliğinin ölçümü

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM E8 Testi kapsamında kesin ve hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp