ASTM E837 Delik Delme Gerinim Ölçümü Yöntemiyle Kalıntı Gerilmelerin Belirlenmesi için Test

ASTM Testleri

ASTM E837 Delik Delme Gerinim Ölçümü Yöntemiyle Kalıntı Gerilmelerin Belirlenmesi için Test

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ASTM E837 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu standart,izotropik lineer elastik bir malzemenin yüzeyine yakın kalıntı gerilme profillerini belirlemek için bir delik delme prosedürünü belirtir.

ASTM E837 Delik Delme Gerinim Ölçümü Yöntemiyle Kalıntı Gerilmelerin Belirlenmesi için Test

Test yöntemi, düzlem içi gerilim gradyanlarının küçük olduğu artık gerilim profili belirlemelerine uygulanabilir. Gerilimler derinlikle yaklaşık olarak sabit kalabilir (“düzgün” gerilimler) veya derinlikle önemli ölçüde değişebilir (“düzgün olmayan” gerilimler).

Ölçülen iş parçası, delinmiş deliğin çapından çok daha az kalınlığa sahip "ince" veya delinmiş deliğin çapından çok daha büyük bir kalınlığa sahip "kalın" olabilir. İnce iş parçaları için yalnızca tekdüze gerilim ölçümleri belirtilirken, kalın iş parçaları için hem tekdüze hem de tekdüze olmayan gerilim ölçümleri belirtilir.

Delik delme yöntemi, iş parçası malzemesinin ölçülen yüzeyinin yakınındaki düzlem içi artık gerilmeleri tanımlayabilir. Yöntem, delinmiş deliğin sınırları içindeki artık gerilmeleri gösteren lokal ölçümler verir.

Bu test yöntemi, malzeme davranışının doğrusal-elastik olduğu durumlarda geçerlidir. Teorik olarak, delinmiş deliğin etrafındaki gerilme konsantrasyonundan dolayı yerel akmanın meydana gelmesi mümkündür. Artık gerilimler, "kalın" bir malzemede delik delme için malzeme akma geriliminin yaklaşık %80'ini ve "ince" bir malzemede malzeme akma geriliminin yaklaşık %50'sini aşmadığı takdirde tatmin edici ölçüm sonuçları elde edilebilir.

Delik delme yöntemi, neden olduğu hasar yerel olduğundan ve genellikle iş parçasının kullanışlılığını önemli ölçüde etkilemediğinden, genellikle "yarı tahribatlı" olarak tanımlanır. Buna karşılık, artık gerilimleri ölçmek için diğer mekanik yöntemlerin çoğu iş parçasını büyük ölçüde tahrip eder. Delik delme bir miktar hasara neden olduğundan, bu test yöntemi yalnızca iş parçasının harcanabilir olduğu veya küçük bir sığ delik açılmasının iş parçasının kullanışlılığını önemli ölçüde etkilemeyeceği durumlarda uygulanmalıdır.

EUROLAB, üreticilere ASTM E837 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp