ASTM E96 Malzemelerin Su Buharı İletimi için Standart Test Yöntemleri

ASTM Testleri

ASTM E96 Malzemelerin Su Buharı İletimi için Standart Test Yöntemleri

ASTM E96 testi, kağıt, plastik filmler, diğer sac malzemeler, fiberboardlar, alçı ve alçı ürünler, ahşap ürünleri ve plastikler gibi su buharının geçişinin önemli olabileceği malzemelerin su buharı iletiminin (WVT) belirlenmesini kapsar.

ASTM E96 Malzemelerin Su Buharı İletimi için Standart Test Yöntemleri

Test yöntemleri, belirtilenler dışında kalınlığı 11/4'ün üzerinde olmayan örneklerle sınırlıdır. Geçirgenliğin ölçümü için Desiccant Yöntemi ve Su Yöntemi olmak üzere iki temel yöntem sağlanmaktadır ve iki varyasyon, bir tarafı ıslatılmış servis koşulları ve bir tarafta düşük nem ve diğer tarafta yüksek nem ile servis koşullarını içerir. Farklı yöntemlerle elde edilen sonuçlar arasında anlaşma beklenmemelidir. Kullanım koşullarına daha yakın yaklaşan yöntem seçilmelidir.

Bu testlerin amacı, basit aparatlar aracılığıyla, uygun birimlerde ifade edilen geçirgen ve yarı geçirgen malzemeler aracılığıyla güvenilir su buharı transferi değerleri elde etmektir. Bu değerler tasarım, üretim ve pazarlamada kullanım içindir.

Bir test koşulu kümesi altında elde edilen geçirgenlik değeri, farklı bir koşul kümesi altında göstermeyebilir. Bu nedenle kullanım koşullarına en yakından yaklaşan test koşulları seçilmelidir. Herhangi bir koşul kümesi kullanılabilir ve bu koşullar raporlanabilirken, yararlı olan standart koşullar ek olarak gösterilir.

SI birimlerinde veya inç-pound birimlerinde belirtilen değerler standart olarak ayrı olarak kabul edilmelidir. Her sistemde belirtilen değerler tam eşdeğer olmayabilir; bu nedenle, her sistem diğer sistemden bağımsız olarak kullanılacaktır. İki sistemdeki değerlerin birleştirilmesi, standarda uyulmamasına neden olabilir. Ancak, türetilen sonuçlar uygun dönüştürme faktörleri kullanılarak bir sistemden diğerine dönüştürülebilir.

Bu birimler inşaat ticaretinde kullanılır. Diğer birimler diğer standartlarda kullanılabilir. Mm Hg'den Pa'ya tüm dönüşümler 0°C sıcaklıkta yapılır.

Bu standart, kullanımıyla ilişkili varsa tüm güvenlik sorunlarını ele almak için değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamalarını belirlemek ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM E96 Malzemelerin Su Buharı İletimi için Standart Test Yöntemleri kapsamında test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp