ASTM F1115 İçecek Kaplarının Karbon Dioksit Kaybını Belirlemek için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM F1115 İçecek Kaplarının Karbon Dioksit Kaybını Belirlemek için Standart Test Yöntemi

EUROLAB laboratuvar ASTM F1115 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. ASTM F1115 standardı, belirli bir saklama süresinden sonra plastik içecek kaplarından karbondioksit (CO2) kaybını belirlemektir. Bu basınç kaybına katkıda bulunan faktörler, hacim genişlemesi ve paketin geçirgenlik ve sızıntı dahil gaz taşıma özellikleridir.

ASTM F1115 İçecek Kaplarının Karbon Dioksit Kaybını Belirlemek için Standart Test Yöntemi

Bu test yönteminde A ve B olmak üzere iki prosedür özetlenmiştir. Prosedür A, raf ömrü ile ilgili olarak paketin fonksiyonel özelliklerini belirlemek için çeşitli içecek kabı tasarımlarının geliştirilmesi için en sık kullanılır. Prosedür B'nin, istenen CO2 dolum basıncının korunmasında bir kalite kontrol aracı olarak içecek doldurma işlemlerinde kullanılması önerilir.

CO5.1.1 Prosedür A, yüksek derecede doğruluğun gerekli olduğu durumlarda hassas basınç ve sıcaklık izleme ekipmanının kullanılmasını içerir, örneğin kapalı bir sistemdeki paketin basıncını ve sıcaklığını ölçmek için bir mikro basınç dönüştürücü ve termokupl. Alternatif olarak, bu prosedür, kauçuk bölmeler içeren roll-on alüminyum kapaklarla kapatılmış şişeleri de kullanabilir.

Septum, basınç okumaları elde etmek için bir basınç dönüştürücüye bağlı bir hipodermik iğne ile delinir. Bu prosedür, bu tür analitik testlerde uygulanan laboratuvarlarla sınırlı olmalıdır.

Tekniğin basitliği nedeniyle ambalajın karbonatlaşma seviyesi ölçülürken Prosedür B daha yaygın olarak kullanılır. Basit bir Manuel basınç tertibatı veya Otomatik CO1.1 Bu test yönteminin amacı, belirli bir saklama süresinden sonra plastik içecek kaplarından karbondioksit (CO2) kaybını belirlemektir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik sorunlarını ele alma iddiasında değildir. Kullanımdan önce uygun güvenlik ve sağlık uygulamaları oluşturmak ve düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz EUROLAB, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman kadrosu ve ileri teknolojik donanımı ile ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, içecek kaplarının karbon dioksit kaybını belirlemek için standart test yöntemi hizmetleri vermektedir. ASTM F1115 standardı kapsamında test hizmetleri verir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp