ASTM F1306 Esnek Bariyer Filmlerin ve Laminatların Yavaş Hızda Penetrasyon Direnci için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM F1306 Esnek Bariyer Filmlerin ve Laminatların Yavaş Hızda Penetrasyon Direnci için Standart Test Yöntemi

ASTM F1306 testi, esnek bariyer filmlerin ve laminatların, tahrikli bir sondaya karşı düşük oranlı penetrasyon direnci için karakterize edilmesine izin verir. Test, delik oluşana kadar malzeme üzerinde tek bir test hızında çift eksenli bir gerilim uygulanarak oda sıcaklığında gerçekleştirilir. Başarısızlığa kadar olan kuvvet, enerji ve prob penetrasyonu belirlenir.

ASTM F1306 Esnek Bariyer Filmlerin ve Laminatların Yavaş Hızda Penetrasyon Direnci için Standart Test Yöntemi

Delinme testleri, birçok plastik film üreticisi tarafından ambalajlarının sağlamlığını belirlemek için kullanılır. İdeal bariyer filmler, uygun gerilme mukavemetini ve malzeme kalınlığını korurken delinmeye dayanabilmelidir. Altı Sigma gibi yalın üretim teknikleri, birçok şirketi hammadde maliyetlerini azaltan üretim yöntemleri aramaya yöneltmiştir. Plastik film üreticileri, yüksek delinme mukavemetini korurken filmlerini mümkün olduğunca inceltmeyi amaçlayacaktır.

Standart filmler yaklaşık iki buçuk mikronda test edilmeli ve tekrarlanabilir bir testin yapılabilmesi için tek tip kalınlıkta olmalıdır. 2x2" kareler yaygın olarak kullanılır ancak kare boyutu, delme fikstürünüzün tam boyutlarına göre değişebilir. Standart tasarımımız 34,9 mm içindir.

Delme aletinin boyutu da önemlidir ve malzemenin esnekliğine göre değişebilir. Bu testin gerekli verileri sağlaması için tam delinme sağlamanız gerekir.

Delme aletlerinin yanı sıra birkaç farklı delinme armatürü stili vardır. Test pistonunun çapına kıyasla delik açıklığının çapı, ASTM F1306 ve benzer delinme testleri için kritik bir boyuttur. Ayrıca, pistonun tam bir delinme sağlayabilmesi gerekir, bu nedenle yüksek uzama ve yüksek delinme mukavemetine sahip filmler not edilmelidir. Bu fikstürde deliğin çapı 34,9 mm ve delme pistonunun yarıçapı 1,6 mm'dir.

​Delinme testi hesaplamaları nispeten basittir. Kopma Kuvveti, numunenin delindiği tepe yüktür. Kırılacak Enerji de hesaplanabilir ve bunun için konum veya yer değiştirme bilgisi gerekir. Testler ve numuneler arasındaki sapmaları ve değişkenliği vurgulayan diğer türev analizleri tablo haline getirilebilir.

SI birimlerinde belirtilen değerler standart olarak kabul edilmelidir. SI birimlerinden sonra parantez içinde verilen değerler sadece bilgi amaçlıdır ve standart olarak kabul edilmez.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri çerçevesinde, ASTM F1306 Esnek Bariyer Filmlerin ve Laminatların Yavaş Hızda Penetrasyon Direnci için Standart Test Yöntemi kapsamında test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp