ASTM F1342 Koruyucu Giysi Malzemesinin Delinmeye Karşı Direnci için Test

ASTM Testleri

ASTM F1342 Koruyucu Giysi Malzemesinin Delinmeye Karşı Direnci için Test

EUROLAB laboratuvar ASTM F1342 standardı kapsamında test ve uygunluk hizmeti sunar. Bu standart, medikal amaçlı kullanılan koruyucu giyecek malzemelerinin delinmeye karşı direnç özellikleri ve test yöntemleri açıklanmaktadır.

ASTM F1342 Koruyucu Giysi Malzemesinin Delinmeye Karşı Direnci için Test

Söz konusu test yönteminin amacı, plastik veya elastomerik filmler, kaplanmış kumaşlar, esnek malzemeler, laminatlar veya tekstil malzemelerinden üretilen koruyucu giyecek malzemelerinin delinmeye karşı mukavemetini tespit etmektir. Ancak burada açıklanan test yöntemi, koruyucu giysi malzemelerinde karşılaşılan her türlü delinmenin delinme direncini ölçmek için tasarlanmamıştır.

Basitçe bu test yönteminde, numunelerin delinmesi için, belli boyutlarda bir delme probu kullanılmaktadır. Test sırasında malzemelerin delinme direnci, özellikle malzeme yüzeyine dik zorlanan delinmenin direncidir ve numuna malzemenin altında destekleyici bir yapı bulunmamaktadır. Budak tipi delinme için delinme direnci değerlendirilmek istenirse, bu amaçla şu standart dikkate alınmalıdır: ASTM D2582-16 Plastik filmin delinme-yayılma yırtılma direnci ve ince kaplama için test yöntemi.

Test sırasında bir koruyucu giyecek malzeme numunesinin delinme direncini belirlemek için, sivri bir delme probunun numuneye nüfuz etmesi için gerekli kuvvet ölçülmektedir. Bu test yöntemi, üç farklı protokolü açıklamaktadır. Prob A, elastomerik malzemeler, tekstil ve kaplanmış malzemelerin delinme direncini ölçmek için kullanılmaktadır. Prob B ise tekstil ve kaplanmış malzemelerin delinme direncini ölçmek için kullanılmaktadır.

Bu standart koruyucu giyecek mazlemelerinin kullanımına yönelik güvenlik endişelerini dikkate almamaktadır. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamaları oluşturmak ve yasal sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek, doğrudan bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB, üreticilere ASTM F1342 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp