ASTM F2054 Esnek Plaka Contalarının Sınırlama Plakalarında Dahili Hava Basıncı Kullanılarak Patlama Testi için Standart Test Yöntemi

ASTM Testleri

ASTM F2054 Esnek Plaka Contalarının Sınırlama Plakalarında Dahili Hava Basıncı Kullanılarak Patlama Testi için Standart Test Yöntemi

EUROLAB laboratuvar, ASTM F2054 test standardı kapsamında test ve uygunluk hizmetleri sunar. ASTM F2054'ün amacı, bir contanın minimum patlama mukavemetini belirlemektir. Mühür, içten basınçlandırılmış ve sızdırmaz hale getirilmiş esnek bir paketin etrafındadır. Bu patlama testi, conta patlayana kadar ambalajın basıncını artıracaktır.

ASTM F2054 Esnek Plaka Contalarının Sınırlama Plakalarında Dahili Hava Basıncı Kullanılarak Patlama Testi için Standart Test Yöntemi

Tutma plakaları, ürünü stabilize etmeye ve basıncı eşit olarak dağıtmaya yardımcı olur. Düzgün basınç dağılımı, contadaki en zayıf noktanın belirlenmesine yardımcı olacaktır. Bu prosedür, çevresinde conta bulunan esnek paketler (torbalar) için geçerlidir. Soyulabilir sızdırmazlık özelliğine sahip torbalar için de geçerlidir.

Paketler, conta kırılana (patlayana) kadar içten basınç uygulayan bir aparatta test edilir. Paket, pakete sağlamlık katan iki tutma plakası arasına, tutma plakaları arasına yerleştirilir. Bu, paketin genişlemesini önler ancak conta kenarını serbest bırakır. Dahili bir sensör, test sırasında artan basıncı izleyecektir.

Uygulamaya bağlı olarak bu test yöntemi için iki yapılandırma mevcuttur:

  • Açık paket konfigürasyonu, mühür paketin üç tarafına yerleştirilir ve dördüncü taraf açık bırakılır;
  • Kapalı paket konfigürasyonu, mühür paketin dört tarafına da yerleştirilmiştir.

Bu test, ambalaj farklı basınçlara maruz kaldığında sızdırmazlık hatası eğilimlerini gösterdi. Sterilizasyon ve nakliye sırasında sahada basınç farklılıkları yaygındır. Bu testin amacının contanın patlama mukavemeti olduğuna dikkat etmek önemlidir. Test, paketin genel gücünü veya sınırlayıcı plakalarla temas eden paketin bölgelerini belirleyemez. Test, üretim ve çeşitli dağıtım noktalarında sızdırmazlık gücünü değerlendirmek için kullanılabilir.

Bu standart, varsa, kullanımıyla ilgili tüm güvenlik endişelerini ele alma iddiasında değildir. Uygun güvenlik, sağlık ve çevre uygulamalarını oluşturmak ve kullanımdan önce düzenleyici sınırlamaların uygulanabilirliğini belirlemek bu standardın kullanıcısının sorumluluğundadır.

EUROLAB, üreticilere ASTM F2054 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp