ASTM F2054 Testi

ASTM Testleri

ASTM F2054 Testi

ASTM F2054 Esnek Plaka Contalarının Sınırlama Plakalarında İç Hava Basıncı Kullanılarak Patlama Testi için Standart Test Yöntemi

ASTM F2054'ün amacı bir contanın minimum patlama mukavemetini belirlemektir. Conta, dahili olarak basınçlı ve tutucu plakalarla kapatılmış esnek bir paketin etrafındadır. Bu patlama testi, conta patlayana kadar ambalajın basıncını artıracaktır.

ASTM F2054 Testi

 

Tutucu plakalar ürünü stabilize etmeye ve basıncın eşit olarak dağıtılmasına yardımcı olur. Düzgün basınç dağılımı, contadaki en zayıf noktayı tanımlamaya yardımcı olacaktır. Bu prosedür, çevre (torbalar) etrafında contalı esnek paketler için geçerlidir. Soyulabilir sızdırmazlık özelliğine sahip poşetler için de geçerlidir.

Paketler, conta kırılıncaya (patlamalar) kadar dahili olarak basınç uygulayan bir aparatta test edilir. Paket, pakete sertlik katan iki paralel plaka, tutucu plakalar arasına yerleştirilir. Bu, paketin genişlemesini önler, ancak conta kenarını serbest bırakır. Dahili bir sensör, test boyunca arttıkça basıncı izleyecektir. Uygulamaya bağlı olarak bu test yöntemi için kullanılabilecek iki yapılandırma vardır:

  • Açık Paket Konfigürasyonu - mühür paketin üç tarafına yerleştirilir ve dördüncü taraf açık bırakılır
  • Kapalı Paket Konfigürasyonu - mühür, paketin dört tarafına da yerleştirilir

Bu test, ambalaj farklı basınçlara maruz kaldığında sızdırmazlık hatası eğilimlerini gösterdi. Sahada, sterilizasyon ve nakliye sırasında basınç farkları yaygındır. Bu testin amacının contanın patlama mukavemeti için olduğuna dikkat etmek önemlidir. Test, paketin genel mukavemeti veya paketin sınırlayıcı plakalara temas eden bölgelerinde herhangi bir belirleme yapamaz. Test, imalat ve çeşitli dağıtım noktalarında sızdırmazlık mukavemetini değerlendirmek için kullanılabilir.

Açık Paket Testi:

Bu test için, ambalaj üç tarafa kapatılır ve bir taraf mühürlenmeden kalır. Test aparatına yerleştirilir ve daha sonra açık taraf bir kenetleme mekanizması ile kapatılır. Basınç test memesi, kelepçelenmeden önce ambalajın açık ucuna yerleştirilir. Temsili performansın doğru bir şekilde belirlenebilmesi için uygun sayıda örneği test edin.

Paket, teste başlamadan önce en az 72 saat şartlandırılmalıdır. Testin şartlandırılmış ortamda yapılması en iyisidir. Ancak, bu mümkün değilse, rapor test sırasındaki koşulları belirtmelidir. Numune paketlerinin tümü tutarlı test için aynı şekilde konumlandırılacak şekilde işaretlenmesi önerilir. Basınç nedeniyle paket patlayana kadar iç basıncı artırarak paketi şişirmeye başlayın.

Kapalı Paket Testi:

Bu test için, ambalaj dört taraftan da sızdırmaz hale getirilir ve tespit plakaları arasına yerleştirilir. Basınçlandırma nozulu, ambalajın gövdesindeki bir delikten sokulur, ancak nozulun çevresinde hava geçirmez bir conta bulundurmalıdır. Temsili performansın doğru bir şekilde belirlenebilmesi için uygun sayıda örneği test edin.

Paket, teste başlamadan önce en az 72 saat şartlandırılmalıdır. Testin şartlandırılmış ortamda yapılması en iyisidir. Ancak, bu mümkün değilse, rapor test sırasındaki koşulları belirtmelidir. Basınç nedeniyle paket patlayana kadar iç basıncı artırarak paketi şişirmeye başlayın.

Ambalajlar, kopmanın nerede meydana geldiğini belirlemek için incelenmelidir. Rüptür conta dışında bir yerde meydana gelirse, test numunesi geçersiz olabilir.

Test laboratuvarı ASTM F2054 tarafından sağlanan kapsamlı bir rapor yazacaktır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

WhatsApp